Stává se vám někdy, že vaše myšlenky odplouvají, i když se jim snažíte bránit? Proč může být toulání mysli pozitivní?
Snění, „koukání do blba“, nechat proudit vědomí: bez ohledu na to, jak tomu říkáte, jeviště vnitřního oka je málokdy úplně prázdné, pořád se něco děje. I bez vnějších podnětů. Mnoho lidí však tento stav považuje za nudný a nežádoucí. Bezcílné myšlení však může pomoci řešit problémy a stimulovat kreativitu. Útržky myšlenek z minulosti vám mohou zlepšit náladu a pomohou vám lépe řešit otázky o smyslu života.
Každý z nás asi zažil mentální exkurzi. Ať už v práci, když se chceme vyhnout zdlouhavému a nudnému úkolu a najednou se ocitneme na pláži v destinaci naší poslední letní dovolené, nebo při rozhovoru se sousedkou, která si opět ventiluje svou potřebu s námi mluvit. Lepší využití času je naplánovat si zbytek dne a projít si v hlavě seznam úkolů. Odklon mysli od úkolu a bezprostředního okolí, aby se soustředil na něco jiného, co není spuštěno tím, že se něco děje v dané situaci, je normální a stává se to často.
Je vzrušující, když se ptáme sami sebe, jak toto bloudění myšlenek ovlivňuje naši náladu. Pokud je například naše mysl neustále někde jinde v práci, určitě se to nebude dobře odrážet na našem výkonu a mohlo by v nás zůstat špatné svědomí – a hromada nedokončených úkolů. Ale určitě jsou situace, kdy jsme rádi, že můžeme v hlavě někam utéct. Putování myslí tedy může pomoci regulovat negativní emoce a vyvolat pozitivní pocity v nepříjemné situaci.
Myšlenkový kolotoč s pozitivním výsledkem
Není to myšlenkové bloudění samo o sobě, co má špatný vliv na naši pohodu, ve skutečnosti záleží na tom, na co při tom myslíme. Pohoda klesá, jakmile se zaplétáme do negativních myšlenkových spirál. Pokud myslíme na něco pozitivního, jako je nadcházející dovolená nebo zamilovanost, nálada se zvedá. Roli hraje i to, zda necháváme myšlenky unášet záměrně, nebo se tak děje neúmyslně. S tím prvním se cítíte lépe, s druhým se cítíte hůř.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: