Přílišná sebekritika není na místě

Náš vnitřní kritik může být pěkně hlasitý. Těchto sedm znaků znamená, že byste měli trochu zmírnit svůj tón.

Umět reflektovat sám sebe je důležitá dovednost. Všichni děláme chyby, a pokud víme, jak je rozpoznat, můžeme se z nich poučit a růst. Mnozí z nás si však tento postoj osvojili až příliš. Protože se často posuzujeme příliš přísně. Vnitřně se ponižujeme za to, že nejsme dokonalí.

Ale jaká míra sebekritiky je vhodná, a kdy jsme na sebe příliš tvrdí? Existují určité známky toho, že váš vnitřní kritik opět pracuje přesčas.

Neriskujete

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Protože své vlastní chyby vždy vidíte přes lupu, riziko, že je uděláte, je pro vás vždy příliš velké. Ucházíte se v práci o nový velký projekt, který by vám mohl skutečně pomoci posunout se vpřed? Raději ne, mohli byste selhat. Vydat se na výlet, na který jste už dlouho chtěli, sama? Raději ne, něco se může pokazit. Samozřejmě je dobré a důležité rozumně vážit rizika. Ale pokud nám strach ze selhání brání v dosažení našich snů, pak jsme na sebe zjevně příliš tvrdí.

Jste velmi rezervovaní

Jen neříkejte nic špatného! Ze strachu, že řeknete něco hloupého nebo nudného, ​​se raději úplně držte zpátky. A to platí i pro témata, která vlastně dobře znáte. Další neklamné znamení, že jste příliš sebekritičtí. Protože ostatní nás obvykle nikdy neposuzují tak přísně, jako my sami sebe. Jednak proto, že jsou většinou stejně zaneprázdnění sami sebou jako my, a pak proto, že si prostě nemyslí, že je to tak špatné, jak si my myslíme.

Všechno si vyčítáte

Ať se děje, co se děje, vždy hledáte chybu nejprve u sebe? Jak již bylo řečeno: Umět reflektovat sebe a své chyby je zdravé a důležité. Ale s největší pravděpodobností to nebude vždy vaše chyba. Ať už jde o hádku s kamarádkou nebo neúspěšný skupinový projekt v práci: pravděpodobně jste k problému přispěli – stejně jako ostatní.

Vše si berete velmi osobně

Vaše přítelkyně zruší schůzku nebo neodpoví na vaši zprávu? Okamžitě předpokládáte, že se na vás zlobí. Ptáte se, co jste zase udělali špatně. Rychlá kontrola reality: Ve většině případů s vámi zrušení schůzky nemá nic společného. Pravděpodobně se něco objevilo a/nebo má stresující den. Ale skutečnost, že si tyto věci berete tak osobně, ukazuje, jak nejistá a sebekritická jste.

Nemůžete mít radost z úspěchu

Bez ohledu na to, jak dobře se vám daří, je pro vás těžké být z toho opravdu šťastný. Strach, že uděláte chybu nebo že někdo bude kritizovat váš úspěch, je příliš velký. A co víc, když pocítíte sebemenší radost z něčeho, čeho jste dosáhli, okamžitě začnete přemýšlet o tom, co se nepovedlo. Pokud vidíte jen své chyby a nedokážete slavit své úspěchy, měli byste se blíže podívat na svého vnitřního kritika.

Neradi žádáte o pomoc

Žádost o pomoc vnímáte jako projev slabosti. Pokud se bojíte přiznat, že něco nezvládnete nebo alespoň potřebujete podporu, je to pravděpodobně proto, že jste na sebe velmi tvrdí. Na tom, že potřebujete pomoc, není nic špatného. Nikdo přece nemůže zvládnout všechno. Ale to nemá nic společného s vaší hodnotou jako člověka.

Nezvládáte dobře kritiku

Kritika je součástí života. Ve vztazích, v práci nebo v úplně jiných situacích – když uděláme něco špatně, musíme to umět přijmout. Lidé, jejichž vnitřní kritik je velmi aktivní, často nepřijímají negativní zpětnou vazbu dobře. Na první pohled se může zdát, že jsou až příliš sebevědomí. Ale ve skutečnosti je nedostatek kritických schopností často známkou toho, že jsme na sebe velmi tvrdí.

Zdroj: názory autora






Celkem  1 komentářů

Avatar
Avatar BEST BITCOIN RECOVERY EXPERT THE HACK ANGELS
včera 22:44

Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Berani, tento týden pro vás přináší příležitosti k osobnímu růstu a posílení vašich ambicí. První polovina týdne bude vhodná pro plánování a organizaci. Nechte si čas na utřídění myšlenek a vytvoření ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

16 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 2.5.
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat