Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Konzumace chilli prodlužuje život

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

5. 2. 2020 | Zdraví a životní styl

Požívání kapsaicinu – pálivé látky obsažené v plodech paprik a chilli – skutečně souvisí se snížením rizika předčasného úmrtí. Jinými slovy podle vědců z USA prokazatelně souvisí konzumace chilli s prodloužením života. Jedinci, kteří si dopřávají kapsaicin v potravě pravidelně, se dožívají delšího života než ti, kdo se pálivým pokrmům vyhýbají zcela.

Riziko předčasného úmrtí bez ohledu na ostatní rizikové faktory se jen v souvislosti s konzumací chilli sníží o 12 procent. A nejvíce pak toto koření snižuje riziko infarktu a mrtvice.

A pozitivní účinky nemusí mít jen kapsaicin, i když byly prokázány v předchozích letech v řadě studií, ale osoby konzumující chilli můžou také vykazovat obecně prvky chování, které jsou prevencí kardiologických onemocnění i předčasného úmrtí.

„Z rozsáhlého výzkumu vyplývá, že osoby konzumující chilli umírají předčasně o dvanáct procent méně než osoby, které nekonzumují chilli (kapsaicin) vůbec,“ píše odborný časopis Plos One. A výsledky jsou konzistentní, i když se do analýzy zařadí další rizikové faktory jako míra pohybu, úroveň vzdělání a jiné socioekonomické faktory.

Když to přeženeme

Jak se zdá, chilli papričky jsou opravdu univerzálním pomocníkem, jehož bychom na své talíře měli pouštět co nejčastěji. Nejenže snižuje riziko předčasného úmrtí, ale je také prokázáno, že podporuje metabolismus a usnadňuje hubnutí. Ovšem občas se stane, že člověku s chilli ujede ruka. A pak dostanou zabrat především naše chuťové buňky.

Většina lidí ví, že pokud to přežene s chilli a nemůže pálení v ústech vydržet, je dobré sáhnout po mléku. Že je to nejlepší prostředek k tlumení účinku kapsaicinu, se ale přesvědčili také vědci. Testovali různé prostředky k tlumení pálivosti a zjistili, že mléko a mléčné výrobky obsahují bílkovinu, která účinně kapsaicin nahrazuje na receptorech a tím jeho účinky tlumí.

Cukr také pomáhá, ale není tak účinný. Ideální variantou je pak zmrzlina nebo sladké mléko, jež znají Indové, kteří sladké mléčné nápoje k extra pálivým jídlům nabízejí.

Kdo se někdy předávkoval chilli papričkami a zažil muka příliš velké dávky kapsaicinu, ví také dobře, že situace se jenom zhorší pitím vody či alkoholu. Je to vůbec nejhorší věc, jakou člověk může udělat. Zapít pálení v ústech vodou či pivem pálivost několikrát znásobí.

Mírná konzumace červeného vína prospívá zdraví

Špenát s rýží

Špenát s rýží

10 hlasů
45min 684 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Dietní losos

23 hlasů
30min 1121kJ 230 Kč

Rychle připravené křehké maso z lososa.

Kuřecí stehna s játry

6 hlasů
1h a 10min 708kJ 95 Kč

Kuřecí stehna dušená s drůbežími játry.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více