Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Konzumace chilli prodlužuje život

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

05.02.2020 | Zdraví a životní styl

Požívání kapsaicinu – pálivé látky obsažené v plodech paprik a chilli – skutečně souvisí se snížením rizika předčasného úmrtí. Jinými slovy podle vědců z USA prokazatelně souvisí konzumace chilli s prodloužením života. Jedinci, kteří si dopřávají kapsaicin v potravě pravidelně, se dožívají delšího života než ti, kdo se pálivým pokrmům vyhýbají zcela.

Riziko předčasného úmrtí bez ohledu na ostatní rizikové faktory se jen v souvislosti s konzumací chilli sníží o 12 procent. A nejvíce pak toto koření snižuje riziko infarktu a mrtvice.

A pozitivní účinky nemusí mít jen kapsaicin, i když byly prokázány v předchozích letech v řadě studií, ale osoby konzumující chilli můžou také vykazovat obecně prvky chování, které jsou prevencí kardiologických onemocnění i předčasného úmrtí.

„Z rozsáhlého výzkumu vyplývá, že osoby konzumující chilli umírají předčasně o dvanáct procent méně než osoby, které nekonzumují chilli (kapsaicin) vůbec,“ píše odborný časopis Plos One. A výsledky jsou konzistentní, i když se do analýzy zařadí další rizikové faktory jako míra pohybu, úroveň vzdělání a jiné socioekonomické faktory.

Když to přeženeme

Jak se zdá, chilli papričky jsou opravdu univerzálním pomocníkem, jehož bychom na své talíře měli pouštět co nejčastěji. Nejenže snižuje riziko předčasného úmrtí, ale je také prokázáno, že podporuje metabolismus a usnadňuje hubnutí. Ovšem občas se stane, že člověku s chilli ujede ruka. A pak dostanou zabrat především naše chuťové buňky.

Většina lidí ví, že pokud to přežene s chilli a nemůže pálení v ústech vydržet, je dobré sáhnout po mléku. Že je to nejlepší prostředek k tlumení účinku kapsaicinu, se ale přesvědčili také vědci. Testovali různé prostředky k tlumení pálivosti a zjistili, že mléko a mléčné výrobky obsahují bílkovinu, která účinně kapsaicin nahrazuje na receptorech a tím jeho účinky tlumí.

Cukr také pomáhá, ale není tak účinný. Ideální variantou je pak zmrzlina nebo sladké mléko, jež znají Indové, kteří sladké mléčné nápoje k extra pálivým jídlům nabízejí.

Kdo se někdy předávkoval chilli papričkami a zažil muka příliš velké dávky kapsaicinu, ví také dobře, že situace se jenom zhorší pitím vody či alkoholu. Je to vůbec nejhorší věc, jakou člověk může udělat. Zapít pálení v ústech vodou či pivem pálivost několikrát znásobí.

Emoční přejídání zkrotí psaní deníku

Vepřové plátky s mrkvičkou

Vepřové plátky s mrkvičkou

10 hlasů
40min 564 kJ 135 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Tvarohové ovocné knedlíky

31 hlasů
30min 1151kJ 78 Kč

Pokud jste milovníci sladkých jídel, určitě vyzkoušejt...

Kuřecí paličky s mandarinkami

11 hlasů
1h a 5min 620kJ 180 Kč

Pečené kuřecí paličky s pomerančovou omáčkou.

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více