Olivový olej byste měli mít na talíři denně. Ale kolik?

Jídelníček národů kolem Středozemního moře je bohatý na olivový olej. Toho spořádá průměrný Libanonec či Španěl kolem čtyř polévkových lžic denně. A to je vysvětlením, proč lidé těchto národů téměř netrpí na choroby srdce. Olivový olej totiž skutečně chrání cévy před ukládáním cholesterolového plaku v nich.

Olivový olej podporuje účinky dobrého cholesterolu, tedy těch molekul cholesterolu, které mají vysokou hustotu. Ve výzkumu barcelonských vědců bylo prokázáno, že čtyři lžíce olivového oleje konzumované denně zvýší hladinu toho dobrého a jsou prevencí tvorby plaku v cévách.

Nicméně bylo také prokázáno, že konzumace tohoto množství olivového oleje nesníží hladinu špatného cholesterolu s nízkou hustotou, což je známý rizikový faktor pro onemocnění infarktem srdce a mrtvicí.

Strava středomořských národů je bohatá na ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, semena, ryby a drůbež.

„Konzumace středomořské stravy bohaté na panenský olivový olej by mohla ochránit naši oběhovou soustavu několika způsoby včetně zvýšení účinnosti dobrého cholesterolu v celé jeho šíři působení,“ tvrdí doktorka Montserrat Fitóová z Barcelony.

Chrání i před rakovinou?

Národy žijící kolem Středozemního moře mají také nejnižší míru úmrtí na nejrůznější typy rakoviny. Olivový olej se v této souvislosti dostal do hledáčku vědců především ve vztahu k rakovině prsu.

Vědci z Navarry rozdělili skupinu čtyř tisíc žen po menopauze na tři části. Jedna se stravovala středomořským jídelníčkem a konzumovala velké množství olivového oleje. Druhá měla stejný jídelníček, ale většinu tuků přijímala z ořechů. Třetí přijímala potravu s omezeným přísunem tuků.

Po pěti letech sledování onemocnělo rakovinou prsu pětatřicet žen. Naprostá většina byla ze třetí skupiny. Nejméně jich bylo ze skupiny konzumující středomořskou stravu s vysokým přísunem olivového oleje.

Olivový olej je bohatý na polyfenoly, které v lidském těle fungují jako antioxidanty. „Na každých pět procent kilokalorií navíc, které pocházely z olivového oleje, se riziko snížilo o osmadvacet procent,“ tvrdí profesor Miguel Martinez-Gonzalez z Navarrské univerzity.

U stravy s ořechy bylo riziko jen o málo vyšší, podle Martineze-Gonzaleze to ale není podstatný rozdíl. A jen to dokazuje, že středomořská strava je tím nejzdravějším způsobem stravování.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Kachní prsa na grilu

(3 hlasů)

Grilovaná kuřecí prsa

(4 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vás zastihne v příjemně „milostné“ náladě – budete mít chuť flirtovat, projevovat i přijímat lásku, rozmazlovat děti, trávit čas s nejbližšími přáteli, zkrátka prožijete vztahový týden se všemi vzestupy a ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat