Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Naděje pro boj s depresí. Dopřejte si probiotika

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

17. 5. 2019 | Zdraví a životní styl

Je vám špatně na duši? Dejte si kefír, jogurt nebo podmáslí. Pokud skutečně fungují tak, jak říkají vědci, již nikdo nebude potřebovat antidepresiva!

Dobrých zpráv není nikdy dost. Lidé, kteří trpí syndromem dráždivého střeva, zároveň mohou bojovat s depresí. Zní to trochu zmateně, takže znovu a lépe…  Malá studie zveřejněná v časopise Gastroenterologie naznačuje, že užívání probiotického doplňku může poskytnout úlevu z obou stavů – z deprese i syndromu dráždivého střeva. Jak se na něco takového přišlo?

Regulace nálady téměř na počkání

Pro nový výzkum vědci z kanadské univerzity McMaster přijali 44 dospělých s IBS (syndromem dráždivého střeva), stejně jako mírnou až středně závažnou úzkostí nebo depresí. Všichni respondenti byli sledováni po dobu 10 týdnů, přičemž polovina skupiny užívala denní dávku probiotik Bifidobacterium longum a ta druhá pouze placebo. (Probiotika byla vyrobena a poskytnuta společností Nestlé, která rovněž financovala studii. Tato společnost se však nezúčastnila sběru, analýzy nebo interpretace studijních údajů.) A jak to celé dopadlo?

Po šesti týdnech většina lidí s probiotiky snížila skóre deprese – ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo: 64 % oproti 32 %. Výsledky byly podobné po 10 týdnech.

Někdy stačí tak málo!

„Tyto změny v mozkové aktivitě skoro až podporují myšlenku, že probiotika mají antidepresivní vlastnosti,“ napsali autoři ve svém článku. Zatímco jejich údaje nevykazovaly významné nezávislé změny v úzkosti, zácpě, průjmu nebo bolesti, účastníci studie, kteří probiotika užívali, zaznamenali zlepšení celkových příznaků IBS a kvality života.

Jedním z vysvětlení zlepšení nálady ve skupině s probiotiky může být to, že se respondenti začali cítit fyzicky lépe, což pozvedlo jejich nadšení. Proto si Dr. Roger McIntyre, profesor psychiatrie a farmakologie na univerzitě v Torontu, myslí, že probiotika jsou nejzajímavějším a nejdůležitějším aspektem poslední doby, neboť defacto opravdu působí na samotný mozek, jak je vysvětleno níže.

Navíc nebyly hlášeny žádné závažné nežádoucí účinky týkající se probiotik, což naznačuje, že patří k bezpečným způsobům léčby. Někteří odborníci se totiž domnívají, že bakterie střev ovlivňují mozek (a naopak) především systémovým zánětem. Mclntyre tak poukazuje na to, že střeva komunikují s mozkem i jinými cestami, včetně metabolických a nervových systémů.

Chcete také zhubnout? Sledujte naše testerky ve speciálu Hurá do plavek!

Potraviny, které vám mohou pomoci při rýsování křivek

Kuličky z mletého masa v omáčce

Kuličky z mletého masa v omáčce

5 hlasů
1h a 20min 766 kJ 165 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Králík se sušenými bylinkami

5 hlasů
1h a 30min 442kJ 195 Kč

Recept na králíka tentokrát s koriandrem a koprem.

Vepřové medailonky s chřestem

9 hlasů
1h a 5min 508kJ 130 Kč

Minutka z vepřového masa s chřestem.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více