Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Schizofrenie je z osmdesáti procent ovlivněna geneticky

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12. 10. 2017 | Zdraví a životní styl

Řada psychiatrů se dodnes domnívá, že na rozvoj schizofrenie u člověka mají vliv stejně genetika jako výchova a prostředí. Dánští vědci to teď ale zpochybnili. Podle nich totiž genetika hraje v rozvoji schizofrenie hlavní roli a ovlivňuje onemocnění z osmdesáti procent. O tom, zda bude člověk schizofrenní, se tedy rozhoduje ještě před jeho narozením.

Podle kodaňských expertů by včasná diagnostika genů ovlivňujících rozvoj onemocnění mohla přispět k účinné léčbě od dětství a záchraně života jedince.

„Panika, hněv, deprese, halucinace a mámení mysli působí velmi zhoubně na trpícího i jeho rodinu. Tato studie je nejkomplexnější v předpovědi dědičnosti schizofrenie a její diagnostické různorodosti,“ tvrdí doktorka Rikke Hilker z Kodaňské univerzity.

Schizofrenií onemocní každý stý člověk.

Geny prý mohou i za depresi

Vědci z Nizozemska zase nedávno přišli se zprávou, že našli důkaz o genetické podmíněnosti depresí. Studiem izolovaných skupin se sníženou genetickou variabilitou objevili gen, který zvyšuje riziko vzniku depresivních symptomů u člověka. Dosud se přitom soudilo, že deprese vzniká na základě působení vnějších vlivů.

Vědci z Erasmovy univerzity v Nizozemsku a Ruské akademie věd v Novosibirsku zkoumali genom dvou tisíc obyvatel jedné nizozemské vesnice, která byla po staletí izolována od okolí a má velmi málo variabilní genetickou informaci. V této populaci se podařilo prokázat, že majitelé genu NKPD1 – který kóduje některé bílkoviny účastnící se pochodů v buněčné stěně – byli o čtyři procenta častěji depresivní.

Mezi jedinci s tímto genem bylo o čtyři procenta více osob s depresí, pocitem bezcennosti, neschopností se soustředit a malátností.

„Genetická výbava jedince podle všeho hraje roli v tom, zda majitel onemocní duševní chorobou, nicméně jediný gen nikdy nebyl přímo spojen s touto poruchou a vždy se mínilo, že svou roli hrají i vlivy prostředí,“ píše deník The Independent.

„Jsme první, kdo odhalil možné genetické spojení v tomto smyslu… NKPD1 může být prvním molekulárním mechanismem depresí,“ uvedl k výzkumu jeden z autorů doktor Najaf Amin z Nizozemska.

I mezi medy jsou rozdíly. Nejzdravější je ten z květů vřesu

Vepřová panenka z grilu

Vepřová panenka z grilu

13 hlasů
1h a 5min 612 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborové placičky s rajčaty

8 hlasů
35min 745kJ 59 Kč

Jednoduchý a chutný bezmasý oběd.

Vepřové maso pečené v římském hrnci

7 hlasů
1h a 50min 444kJ 150 Kč

Maso připravené v římském hrnci bude voňavé a šťavnaté.

Poradny

Musím vracet nesprávně vyplacený příspěvek na bydlení?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení má při splnění dalších podmínek nárok vlastník nebo nájemce byt... Více

Otec dětí je ve výkonu trestu, mám nárok na dávky?

Dobrý den,pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,7násobek jejího životího minima (což ve Vaš... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost.

Více