Za tmy do práce i z práce. Nedostatek světla ovlivňuje naše tělo

Podzim je v plném proudu a zima na sebe také jistě nenechá dlouho čekat. Kromě plískanic a stresu z vánočních svátků to ovšem znamená, že naše tělo bojuje s nedostatkem slunečního svitu a světla obecně. Jaké to má za následky?

Znáte to – vstáváte ráno za tmy, přes den jste zavření v práci a večer se vracíte také dávno po západu slunce. To se na našem organismu nemůže neprojevit. Co se s naším tělek kvůli nedostatku přirozeného světla děje?

Po večerníčku spát

Zatímco v létě jste bez potíží probděli noc, teď máte už okolo půl deváté pocit, že usnete i ve stoje. Ano, i tento stav souvisí se změnou dávky světla. Jsme prostě tak nějak od přírody naučeni chodit spát po západu slunce. A protože na podzim a v zimě zapadá brzy, jsme ospalí už po večerníčku. Co s tím? Pokud to jde, nebraňte se a zalezte do peřin.

Bez tenisek

Jako by s příchodem chladných dnů ztroskotala i všechna předsevzetí o tom, jak budete pravidelně sportovat. I to je podle odborníků přirozené – čím méně světla, tím menší chuť k pohybu máme. Ale neznamená to, že bychom na něj měli rezignovat! Vzhledem k tomu, že se přes den většinou příliš nepohybujeme, nějaký sport potřebujeme. I kdybyste měli jen vyrazit na večerní procházku setmělým městem nebo si doma udělat pár sklapovaček před televizí. Pohyb totiž také zlepšuje náladu!

Slzy na krajíčku

A když už jsme zmínili dobrou náladu – té v podzimních a zimních měsících nějak ubývá. A ano, opět je na vině málo slunečních paprsků. Tam totiž nijak zvlášť neprospívá naší psychice. A k tomu se často přidává nedostatek vitaminu D, který – jak ukazují studie – také ovlivňuje, jak se cítíme. Snažte se proto využít každou příležitost, kdy můžete slunci nastavit svou tvář!

Málo nápadů

Také máte v posledních dnech pocit, že vám všechno v práci (a nejen v ní) trvá nějak déle, že váš mozek není tak bystrý jako jindy? Podle vědců se jedná o normální stav! Nedostatek slunečního světla totiž může negativně ovlivnit kognitivní funkce mozku. Má to řešení? Má! Až si zase budete v práci marně lámat hlavu s nějakým úkolem, jděte se na 10 minut projít. Čas, který takto ztratíte, se vám bohatě vrátí tím, že vám to bude „lépe myslet“.

Internet v jednom kole

Nedávný průzkum v Americe zjistil, že na podzim, především poté, co přejdeme na zimní čas, stoupá doba, kterou v práci trávíme surfováním na internetu. Nejvíc času takovým bezcílným prozkoumáváním internetu strávíme hned první pondělí po změně letního času na zimní! Co z toho plyne? Že tak nějak klesá i naše produktivita v práci…Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budou hvězdy nakloněny změnám. Nemusí jít o žádné velké převraty, ale pokud cítíte, že nějaký aspekt vašeho života vám v současné podobě už nevyhovuje, je nejlepší čas na změnu! Neohlížejte se na názor okolí, ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

76 Příspěvků
Poslední příspěvek 22:37
74 Příspěvků
Poslední příspěvek 22:36
108 Příspěvků
Poslední příspěvek 22:24

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat