Účinnost léčby antibiotiky by mohl zvýšit obyčejný česnek

Vůči methicilinu rezistentní kmen zlatého stafylokoka je postrachem všech nemocnic a pacientů po operaci. Tato bakterie odolná vůči antibiotikům totiž dokáže zabíjet. Účinnost léčby antibiotiky by přitom mohl zvýšit kuchyňský česnek. Lépe řečeno jeho organosulfátová sloučenina známá jako ajoene. Ta totiž oslabí bakterie, které pak podléhají léčivu a umírají.

Objev by mohl pomoci při potírání neléčitelné cystické fibrózy a chronicky neléčitelných ran u diabetiků. Samozřejmě by mohl pomoci také při léčbě zanícených ran napadených MRSA.

Podle vědců z Kodaně dokáže ajoene potlačit určitý gen, který chrání povrch bakterie a vytváří biofilm, jímž přilnou k lidským buňkám. To je samo o sobě nezničí, ale zabrání jim v komunikaci s jinými mikroby a učiní z nich snadné oběti imunitního systému. Antibiotika pak zvyšují svou účinnost.

„Opravdu věříme, že tato metoda by mohla vést k léčbě pacientů, kteří by jinak měli velmi špatné vyhlídky. Chronické infekce jako cystická fibróza můžou být velmi robustní. Ale teď máme už dost znalostí pro další vývoj léčiva z česneku a jeho testování na pacientech,“ tvrdí profesor Tim Holm Jakobsen z Kodaňské univerzity.

Ajoene pomáhá potírat jak Staphylococcus aureus, tak druhou nebezpečnou bakterii Pseudomonas aeruginosa.

Všemocná rostlina?

Česnek není jen předmětem zkoumání vědců nebo oblíbené koření, ale léčivka prověřená staletími a zkušenostmi. Na co všechno ji naše babičky (a nejen ony) používaly?

Alergie

Pokud vás už alergická rýma pomalu dohání k šílenství, jste na správné adrese. Ruské lidové léčitelství totiž praví, že inhalace dvou až tří rozmačkaných česnekových stroužků v litru horké vody dokáže zázraky. Konec smrkání a kýchání!

Kocovina

Efektivní léčba, když se bujarý večírek a s ním spojená konzumace alkoholu vymkne z rukou? Existuje – a není to žádná věda. Oloupejte palici česneku a povařte ji půl hodiny na mírném ohni s 300 mililitry červeného vína. Poté životabudič sceďte a užívejte po malých dávkách. Tenhle medikament vás zaručeně postaví na nohy.

Svalové bolesti

Kdo by to byl řekl, že obyčejný česnek zatočí s bolestmi svalů. A je úplně jedno, jestli je má na triku těžká a namáhavá práce, nebo extra dávka cvičení v posilovně. Jak přesně to funguje? Stačí si vytvořit pastu z několika rozmělněných kousků a mast si pravidelně aplikovat na postižené místo. Fajn náhrada prášků, nemyslíte?

Odvykání kouření

Rozhodli jste se skoncovat s kouřením? V tom případě vám jistě přijde vhod zlepšovák, díky kterému se závislosti na tabáku zbavíte o něco snadněji. Zapomeňte na nikotinové náplasti, žvýkačky a další finančně náročné metody. Vsaďte na česnekovou kúru a nebudete litovat! Třikrát denně snězte dva stroužky, z nichž první ranní dávka by měla proběhnout na lačný žaludek.


Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejste zrovna pověstní respektováním pravidel za každou cenu. Pokud se nějaké zcela vymyká vašemu přesvědčení, upravíte ho podle sebe. A i když vám to většinou prochází bez nějakých následků, tento týden by vám takový postup &sc... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

71 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:04
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:54
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:53

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat