Čtyři šálky kávy denně chrání srdce před poškozením a infarktem

Náhled lékařů na konzumaci kávy se v posledních letech výrazně proměnil. Asi jako u vajec, které byly považovány za nebezpečné pro zdraví srdce a cév, i káva se z potravin nebezpečných změnila v potravinu působící na tuto soustavu blahodárně. Ve střídmém množství konzumovaná denně totiž může srdce a cévy chránit před poškozením a rozvojem onemocnění.

Kardiologové z Univerzity Heinricha Heineho a Leibnizova výzkumného institutu enviromentální medicíny v Německu zjistili, že střídmá pravidelná konzumace kávy chrání buňky srdce a cév před poškozením a dokonce pomáhá v obnově poškozených buněk.

Střídmou mírou se přitom myslí čtyři šálky kávy denně.

Kofein podle jejich výzkumu dokáže vyvolat přesun bílkoviny p27 do buněčných mitochondrií, čímž chrání buňky srdeční svaloviny před poškozením a urychluje jejich obnovu.

„Naše výsledky naznačují nový způsob aktivity kofeinu, který podporuje ochranu a obnovu srdečního svalu aktivitou mitochondriální p27. Tyto výsledky by měly vést k lepším strategiím při ochraně srdečního svalu před poškozením včetně toho, že se zváží konzumace kávy či kofeinu jako další dietologický faktor u starší populace,“ věří autorka výzkumu profesorka Judith Händeler.

Spojenec při dietě

O pozitivních vlivech kávy slýcháme poslední dobou ze všech stran. Dokonce to vypadá, že je tento nápoj i skvělý doplněk hubnoucího režimu. Tvrdí to vědci z Nizozemska, podle nichž černá káva může zrychlit metabolismus a zvýšit denní energetický výdej. Navíc kofein pomáhá zlepšit výkonnost a výdrž, takže konzumovaný před sportem omezí negativní důsledky pohybu.

Podle autorů z Wageningenské univerzity totiž černá káva výrazně urychluje metabolismus a podporuje přeměnu energie vázané v tucích v teplo. Tím pádem pomáhá spalovat více energie vázané v tucích a při vhodném jídelníčku a pohybovém režimu urychluje hubnutí. Tři šálky černé kávy denně zvýší energetický výdej prostřednictvím tepla o 150 kilokalorií, což odpovídá zhruba padesáti gramům těstovin.

U osob, které se přejídají, nepohybují a jejich energetický příjem je vyšší než výdej, káva nabývání na váze nezastaví, pouze zmírní. A na hubnutí nemá žádný vliv káva konzumovaná s mlékem, cukrem a dalšími přídavky v jakékoli kombinaci.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nestůjte tento týden stranou hlavního dění – naopak se snažte využít své schopnosti vést ostatní a být v čele a nebojte se rozhodování v klíčových okamžicích. Ano, je to občas riskantní pozice, která vám může nadělat řadu „nepřátel“. Ale na druhou stranu vám umožní ukázat, co ve vás je, a poznat, kdo z vašeho okolí je připraven krýt vám záda a k... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

35 Příspěvků
Poslední příspěvek 10:55
12 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
7 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat