Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kdy a proč se vám může zpozdit menstruace

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

04.08.2018 | Zdraví a životní styl

Jak už to tak bývá, co pro jednoho znamená štěstí, v tom ten druhý vidí smůlu. Zrovna právě teď nevíte, na jakou stranu se přidat, neboť ta zpropadená menstruace ne a ne přijít? Ještě neházejte flintu do žita! Kromě těhotenství existuje mnohem víc důvodů, proč tomu tak je!

Už je to pár dní, co se měla dostavit tak zvaná „červená návštěva“, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že potřebujete vložky nebo tampony. V čem je problém? Seznam příčin je pěkně dlouhý!

Těhotenství

Toto je obvykle první a pravděpodobně nejzřejmější závěr, který napadne každou ženu, která již zahájila menstruační cyklus. Pravdu? Většina příznaků těhotenství je těm před menstruací dost podobná. Pro klid v duši je proto vhodné koupit si těhotenský test a tuto možnost popřípadě ihned vyloučit.

Nemoc

Obecně platí, že při nemoci (například celiakií či cukrovce) tělo vypíná funkce, které nepovažuje za důležité. Reprodukční cyklus přitom může být jednou z těchto funkcí. Tělo si náhle usmyslí, že vás menstruace na jeden měsíc zbaví úplně, nebo ji odsune do té doby, než nemoc dostane pod kontrolu. I to se stává.

Hubnutí

Změny tělesné hmotnosti mohou ovlivnit hypotalamus. Jedná se o žlázu v mozku, která je zodpovědná za regulaci tělesných funkcí, včetně menstruačního cyklu. Pokud náhle rapidně zhubnete, tělo přestane produkovat estrogen, díky kterému organismus dostává signál „ke krvácení“. A pozor, v případě, pokud naopak výrazně přiberete, dochází k nadbytku estrogenu, což taktéž ovlivňuje ovulaci.

Stres

Pokud se ptáte, „proč ještě nenadešel čas“, zamyslete se nad svým životním stylem v posledním měsíci. Uzávěrka v práci? Úmrtí v rodině? Když tělo ovlivňuje stres, dochází k produkci stresových hormonů kortizolu a adrenalinu. To může menstruaci taktéž „přibrzdit“ – stejně jako přepracovanost.

Náhlá změna plánu nebo klimatu

Náhlá změna v rozvrhu může způsobit potíže s vnitřními hodinami těla. Jedná se o mechanismus, který organismus používá k regulaci hormonů. Narušení rozvrhu a vychýlení od původního plánu vás může rozrušit natolik, že se menstruace nedostaví buď vůbec, nebo se zpožděním. Podobně to funguje i u cestování do jiných zemí, ve kterých panuje odlišné klima.

Kojení

Prolaktin je hormon zodpovědný za produkci mateřského mléka. Tento hormon zároveň potlačuje ovulaci, což představuje absenci menstruačního krvácení. To však neznamená, že nemůžete otěhotnět. Stává se, že ovulace přichází dříve než menstruace, proto je vhodné používat vhodnou ochranu.

Léky

Ano, i užívání léků ovlivňuje menstruační cyklus. Hodně se v této souvislosti hovoří o antikoncepci, kortikosteroidech, antipsychotikách a chemoterapii.

Syndrom polycystických ovarií

Polycystický ovariální syndrom je zdravotní stav, který způsobuje nerovnováhu ženských pohlavních hormonů. Může stát za vznikem cyst na vaječnících, „zablokování ovulace“, nadměrným růstem vlasů, zvýšením hmotnosti, akné a neplodností. Lékař přitom tento stav potvrzuje na základně krevního testu.

Nepravidelnost štítné žlázy

Štítná žláza je zodpovědná za regulaci metabolismu v těle. Kdykoli s ní máte problém, můžete zaznamenat změny v menstruaci. Nadměrně aktivní štítná žláza (hypertyreóza) zpravidla způsobuje, že je menstruace méně častá a slabá.

Menopauza

V průměru se ženy dostávají do menopauzy ve věku 51 let. Dva až osm let před menopauzou se lze setkat s perimenopauzou. Tělo produkuje méně estrogenu a tím dochází ke změnám v menstruačním cyklu.

Hořčík je při léčbě deprese prakticky stejně účinný jako ...

Zelný salát

Zelný salát

28 hlasů
30min 373 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Řízky po italsku

6 hlasů
1h a 10min 374kJ 168 Kč

Recept na využití letní zeleniny v kombinaci s masem.

Polévka s klobásou

14 hlasů
40min 369kJ 95 Kč

Vydatná polévka chutná s krajícem dobrého chleba.

Poradny

Kdo platí zdravotní pojištění po konci podpůrčí doby?

Dobrý den, jestliže jste po ukončení dočasné pracovní neschopnosti nastoupila zpět do zaměstnání ... Více

Jaký je postup výpočtu příspěvku na bydlení?

Dobrý den,je možné, že problém je ve výši tzv. normativních nákladů na bydlení. Výše příspěvku na... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více