Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Slabá menstruace. Co za ní stojí a je důvod k obavám?

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

20.08.2018 | Zdraví a životní styl

Pokud trpíte velmi lehkým menstruačním krvácením, nebo jeho délka nepřesahuje jeden, dva dny, může se jednat o přechodný stav. Přidává se nevolnost, bolest hlavy, zvracení či těžká pánevní bolest? Pak je vhodné poradit se s lékařem a odhalit příčinu. Za příliš slabou menstruací totiž stojí hned několik faktorů!

Kamarádka si stěžuje, že nestačí investovat do hygienických pomůcek, zatímco vám stačí hrstka tamponů? Zde jsou hlavní možné příčiny.

Dědičnost

Ještě než se obrátíte na lékaře, zjistěte, jestli matka, sestra nebo nějaké další příbuzné ženy neprocházejí tím, co vy. Na slabé krvácení totiž může mít vliv i dědičnost. V žádném případě se však nemusíte děsit neplodnosti. Průtok krve schopnost otěhotnět neovlivňuje.

Těhotenství

Ranní nevolnost, zvýšené močení, břišní křeče či citlivé prsy, které se hlásí o slovo během vašeho „červeného období“, mohou signalizovat těhotenství. Někdy kvůli nízké hladině těhotenského hormonu hCG (lidský choriový gonadotropin) však dostanete falešně negativní výsledek. Pokud vaše příznaky přetrvávají, proveďte těhotenský test znovu. 

Hormonální změny

Lehké menstruační krvácení se také spojuje se vstupem do perimenopauzy nebo menopauzy. A dokonce i hormonální antikoncepční pilulky mohou zpomalit nebo snížit menstruační tok.

Stres

Ano, i fyzický nebo emoční stres může ovlivňovat průběh menstruace. Během vypětí totiž tělo produkuje vysoké hladiny stresového hormonu kortizolu. Tato zvýšená hladina ovlivňuje tvorbu luteinizačního hormonu, který je zodpovědný za pravidelný menstruační cyklus. Pokud hladina stresu stoupá dlouhodobě, je možné, se souběžně s tím dojde k zeslabení menstruačního krvácení.

Poruchy příjmu potravy

Intenzitu krvácení ovlivňují i poruchy příjmu potravy, například anorexie. Tělo se tímto způsobem snaží kompenzovat ztrátu živin a snižuje tok krve.

Chronická endometritida

Pokud používáte nitroděložní tělísko, máte za sebou potrat nebo některé další zákroky a operace v děloze, můžete trpět bakteriálními infekcemi v endometriu (jedná se o zánět sliznice děložní). Tyto infekce se mohou stát chronickými, přičemž je často doprovází hnědý výtok nebo slabé krvácení mezi jednotlivými obdobími menstruačního cyklu, nebo přímo při mences. Slabé menstruační krvácení se však objevuje i při syndromu polycystických vaječníků.

Platí tedy, že pokud se tento stav opakuje již poněkolikáté, nebo jej navíc doprovázejí již zmíněné nevolnosti, zvracení, bolesti hlavy či pánevní diskomfort, je nutné konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem.

Není to jen céčko. Které neznámé vitaminy potřebujeme

Těstoviny s pancettou

Těstoviny s pancettou

13 hlasů
1h a 5min 746 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Květák s ředkvičkovým máslem

11 hlasů
35min 291kJ 120 Kč

Rychlovka, kterou zvládne každý. Velmi rychlý recept n...

Kuřecí maso s kukuřicí a fazolemi

6 hlasů
1h a 30min 530kJ 150 Kč

Vydatné jídlo s kuřecím masem, bílými fazolemi a kukuřicí.

Poradny

Pobírám nízký příspěvek na bydlení, co mám dělat?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více