Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Antibiotika podávaná malým dětem způsobují obezitu

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10.11.2018 | Zdraví a životní styl

Západní společnost nebezpečně nadužívá antibiotika. Lékaři je předepisují na banální infekce, které by imunitní systém zvládl bez nich. Zvyšuje se nejen odolnost nebezpečných bakterií vůči antibiotikům, ale tato léčiva zřejmě stojí za obezitou u dětí. Pokud totiž dostávají antibiotika opakovaně na počátku života, mají zničenou mikroflóru a rozvíjí se u nich obezita.

Krom antibiotik tak působí podle vědců z Harvardovy univerzity také léky na překyselení žaludku H2RA (antagonisté receptoru pro histamin 2) a PPI (inhibitory protonové pumpy).

Tyto léky totiž poškozují skladbu střevní mikroflóry a nastavují ji tak, že bakterie ve střevech podporují vstřebávání tuků do těla a jejich metabolizaci do tukové tkáně. Vyplývá to ze sedmiletého výzkumu zahrnujícího 333 tisíc dětí z USA.

Antibiotika zvyšují riziko obezity u dětí o šestadvacet procent. A vztah je platný i po započtení dalších rizikových faktorů (strava, pohyb, socioekonomické postavení rodiny) do analýzy dat.

„Musíme pečlivě zvážit předepisování léků, které mění složení střevní mikroflóry. Dlouhodobá rizika pro zdraví musejí být postavena proti krátkodobým léčebným výhodám,“ tvrdí doktor Christopher Stark z Armádního lékařského centra Williama Beaumonta v Texasu.

Pozor na nebezpečné mýty

Nejenže jsou antibiotika často předepisována nadbytečně, ale ještě mnzí z nás věří mýtům, které nejen snižují pčinnost léků, ale mohou ohrozit i naše zdraví. Kterým konečně přestat věřit?

To, že tyto medikamenty na předpis sklízí úspěchy v boji proti chřipce a běžnému nachlazení, je jeden velký omyl. Pokud jste tomuto tvrzení věřili i vy, nechali jste se napálit. Antibiotika zabírají jen na bakteriální nákazy, takže se uplatní třeba v případě streptokokové angíny nebo zápalu plic. Za chřipkou, virózou či infekcí dýchacích cest však stojí viry, proto na tyto neduhy nemají absolutně žádný vliv.

Slyšeli jste o tom, že antibiotika vás vyléčí a ještě podpoří vaši obranyschopnost? Ano, bylo to by to pěkné, ale takhle to úplně není. Zázrak v krabičce různými mechanismy pomáhá tělu, aby se vyrovnalo s infekcí. Na stranu druhou ale porušuje střevní mikroflóru, která je pro imunitní systém klíčová. Proto se vždy při užívání antibiotik doporučuje konzumace vitaminů i probiotik, jež ve střevech obnovují správné prostředí.

Znáte to, po pár dnech užívání se cítíte mnohem lépe, takže vás logicky napadne, zda je nutné spolykat těch pár posledních „bílých spasitelů“. Ukončení léčby antibiotiky z vlastní vůle jen proto, že se vám ulevilo, není dobrý nápad. Toto rozhodnutí by měl učinit pouze váš lékař. Pokud s nimi „seknete“ dříve, vynecháte dávku nebo mezi dvěma „příděly“ vznikne příliš dlouhá časová prodleva, ztrácí se jejich účinnost. Tím samozřejmě hrozí, že svou nemoc nedoléčíte a ona se vám brzy vrátí jako bumerang.

Ruce na prsa: Rakovina o sobě nemusí dát vědět jen bulkou

Pečené brambory s chřestem

Pečené brambory s chřestem

3 hlasy
55min 686 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Medové těstoviny s čerstvými rajčátky

7 hlasů
35min 448kJ 90 Kč

Milovníci těstovin si určitě na tomto italském receptu...

Dušené filé z tresky

9 hlasů
30min 281kJ 220 Kč

Kousky filé v kokosovém mléce.

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více