Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Částečky plastů už dokonce kolují v krvi každého z nás

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

30. 10. 2018 | Zdraví a životní styl

Mikroplasty nejsou jen problém oceánů, jsou také obecným problémem lidského zdraví. V západní společnosti, která je plasty obklopena a balí do nich potraviny, má domácnost plnou plastového prachu a pije vodu z plastových lahví, neexistují jedinci, kteří by neměli plasty v krvi. Přitom plastové částice můžou poškozovat buňky a také narušují hormonální sytém člověka.

Jenže vyhnout se plastům je téměř nemožné. Plastové potahy a plastové koberce uvolňují mikroskopické částečky plastů, které poletují vzduchem jako prach, s dechem se dostávají do plic a tudy do krevního řečiště. Další vlnu mikroplastů lidé přijímají trávicím traktem z potravin a vody balených do plastových obalů.

Vídeňští vědci teď vyšetřením stolice Evropanů zjistili, že všichni v ní mají mikroplasty.

„Nejmenší částice mikroplastů dokážou pronikat do krevního řečiště, lymfatického systému a můžou dokonce pronikat do jater,“ tvrdí jeden z autorů doktor Philipp Schwabi z Lékařské univerzity ve Vídni.

„Vůbec mě tyto objevy nepřekvapují a nejsem jimi ani zvlášť znepokojen. Mikroplasty byly nalezeny v kohoutkové vodě, v balené vodě, rybách a dokonce i pivu. Jsme také vystaveni částicím plastů z prachu v interiérech našich domovů, z obalů na potraviny a z plastových lahví. Je nevyhnutelné, že se pak dostávají do našich plic a trávicího systému,“ tvrdí profesor Alistair Boxall z University of York.

Všude kolem nás

Na planetě Zemi už ostatně neexistuje místo, kde by se nevyskytovaly mikroplasty. Mezinárodní tým odborníků je prokázal i ve vzorcích odebraných v nejodlehlejších oblastech Antarktidy. Tato místa měla být v podstatě nejčistší s ohledem na zamoření člověkem produkovanými látkami. Jenže tomu tak není.

„Můžeme o Antarktidě uvažovat jako o odlehlé a nedotčené divočině, ale od znečištění přes změnu klimatu k průmyslovému rybolovu je tam lidská stopa velmi znatelná. Tyto výsledky dokazují, že dokonce nejodlehlejší oblasti Antarktidy jsou kontaminovány mikroplasty a odolnými nebezpečnými látkami,“ uvedla Frida Bengtsson z organizace Greenpeace, která se na expedici podílela.

Ve vzorcích antarktické vody byly prokázány mikroplasty, ve vzorcích sněhu perfluorované uhlovodíky a aminy.

Omezení soli a transtuků může zachránit 100 milionů životů

Grilovaný kapr

Grilovaný kapr

7 hlasů
40min 679 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bůčková roláda

10 hlasů
1h a 30min 1636kJ 260 Kč

Roláda z bůčku plněná mletým masem.

Treska s paprikou a fíky

12 hlasů
55min 349kJ 145 Kč

Pikantní, netradiční a velmi chutné.

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zábava. To je slovo (a pocit), který bude v životě Beranů následující týden dominovat. Ne že by vás nečekaly žádné problémy nebo horké chvilky (především v práci – termín, který vypadal, že je v nedohlednu, se nebezpečně přibl&ia...

Více