Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Částečky plastů už dokonce kolují v krvi každého z nás

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

30.10.2018 | Zdraví a životní styl

Mikroplasty nejsou jen problém oceánů, jsou také obecným problémem lidského zdraví. V západní společnosti, která je plasty obklopena a balí do nich potraviny, má domácnost plnou plastového prachu a pije vodu z plastových lahví, neexistují jedinci, kteří by neměli plasty v krvi. Přitom plastové částice můžou poškozovat buňky a také narušují hormonální sytém člověka.

Jenže vyhnout se plastům je téměř nemožné. Plastové potahy a plastové koberce uvolňují mikroskopické částečky plastů, které poletují vzduchem jako prach, s dechem se dostávají do plic a tudy do krevního řečiště. Další vlnu mikroplastů lidé přijímají trávicím traktem z potravin a vody balených do plastových obalů.

Vídeňští vědci teď vyšetřením stolice Evropanů zjistili, že všichni v ní mají mikroplasty.

„Nejmenší částice mikroplastů dokážou pronikat do krevního řečiště, lymfatického systému a můžou dokonce pronikat do jater,“ tvrdí jeden z autorů doktor Philipp Schwabi z Lékařské univerzity ve Vídni.

„Vůbec mě tyto objevy nepřekvapují a nejsem jimi ani zvlášť znepokojen. Mikroplasty byly nalezeny v kohoutkové vodě, v balené vodě, rybách a dokonce i pivu. Jsme také vystaveni částicím plastů z prachu v interiérech našich domovů, z obalů na potraviny a z plastových lahví. Je nevyhnutelné, že se pak dostávají do našich plic a trávicího systému,“ tvrdí profesor Alistair Boxall z University of York.

Všude kolem nás

Na planetě Zemi už ostatně neexistuje místo, kde by se nevyskytovaly mikroplasty. Mezinárodní tým odborníků je prokázal i ve vzorcích odebraných v nejodlehlejších oblastech Antarktidy. Tato místa měla být v podstatě nejčistší s ohledem na zamoření člověkem produkovanými látkami. Jenže tomu tak není.

„Můžeme o Antarktidě uvažovat jako o odlehlé a nedotčené divočině, ale od znečištění přes změnu klimatu k průmyslovému rybolovu je tam lidská stopa velmi znatelná. Tyto výsledky dokazují, že dokonce nejodlehlejší oblasti Antarktidy jsou kontaminovány mikroplasty a odolnými nebezpečnými látkami,“ uvedla Frida Bengtsson z organizace Greenpeace, která se na expedici podílela.

Ve vzorcích antarktické vody byly prokázány mikroplasty, ve vzorcích sněhu perfluorované uhlovodíky a aminy.

Nejlepší dobroty, které zajistí skvělý detox organismus

Jarní zeleninová polévka s jahelnou zavářkou

Jarní zeleninová polévka s jahelnou zavářkou

16 hlasů
45min 340 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z pórku

10 hlasů
45min 782kJ 60 Kč

Pórkový salát s vejci a sýrem.

Rukola s plátky hrušek

12 hlasů
20min 494kJ 55 Kč

Salát vhodný jako předkrm.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více