Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Odstranění slepého střeva snižuje riziko onemocnění Parkinsonovou chorobou

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

09.11.2018 | Zdraví a životní styl

Přívěsek slepého střeva zvaný apendix a také bakteriální kultura ve slepém střevě zřejmě hrají jistou roli v rozvoji Parkinsonovy choroby. Vznikají tam totiž toxické proteiny, které rozvoj onemocnění vyvolávají. Ačkoli je slepé střevo jen jedním dílkem skládačky, lidé po operativním vynětí apendixu jsou méně ohroženi onemocněním Parkinsonovou chorobou.

Ne všichni lidé s apendixem onemocnění dostanou a také někteří bez apendixu navzdory tomu onemocní. Není tedy možné říci, že by odstraňování apendixu bylo možné považovat za prevenci zhoubné neurodegenerativní choroby. Ale odhalení vztahu může přispět k vývoji nové prevence a léčby.

Vědci z Michiganu si všimli, že lidé bez apendixu onemocní Parkinsonovou chorobou skutečně vzácněji. Zkoumali tento vztah a zjistili, že ve slepém střevě vzniká toxický protein alfa-synuklein, který poškozuje mozek. Po vynětí apendixu se přitom sníží riziko onemocnění o dvacet procent. To tedy neznamená, že je operace dokonalou prevencí, ale že slepé střevo v rozvoji onemocnění hraje jistou roli.

Toxický protein alfa-synuklein zřejmě skutečně vzniká ve střevech některých lidí ve vyšší míře a putuje bloudivým nervem do mozku, který pak poškozuje.

„Neobhajujeme tady v žádném případě apendektomii (vynětí apendixu) jako formu ochrany před Parkinsonovou chorobou. Mnohem rozumnější bude hlídat či omezit nadměrnou tvorbu alfa-synukleinu ve střevech a zabránit mu v možném úniku dále do těla a především do mozku,“ míní autorka výzkumu doktorka Viviane Labrie z Van Andelova výzkumného institutu v Michiganu.

Proč ho vlastně máme?

Proč nás vlastně příroda vybavila slepým střevem, bádají vědci už řadu desetiletí. Výzkumníci z Arizony nedávno potvrdili jednu z dosavadních teorií o tom, k čemu slouží v lidském těle apendix. Je to pro člověka podstatný orgán imunitního systému.

Mezi savci mají kromě člověka a primátů apendix také třeba králíci. Naši nejlepší čtyřnozí kamarádi psi ho naopak stejně jako kočky nemají. Ale analýza anatomie a fyziologie různých druhů savců pomohla vysvětlit, proč má apendix člověk. Je to důležitý orgán imunitního systému. Druhy, které apendix mají, mají v zažívacím traktu mnohem více lymfatické tkáně. A ta podporuje život pro střeva blahodárných druhů bakterií.

„Pokud dojde k oslabení a vyplavení střevních bakterií, pak u jedinců, kteří zároveň přišli o apendix při operaci, je léčení infekčních onemocnění zdlouhavější,“ tvrdí doktorka Heather Smith z Midwestern University v Arizoně.

Apendix u člověka má pět až deset centimetrů a zhruba osm milimetrů na šířku. Vynětí kvůli zanícení podstoupí tisíce lidí každý rok.

Sovy kvůli rannímu vstávání častěji onemocní rakovinou prsu

Celerová polévka

Celerová polévka

16 hlasů
40min 399 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Koprové brambory

9 hlasů
1h a 5min 440kJ 75 Kč

Recept na jednu z možností, jak připravit zapečené bra...

Zapečené kotlety

14 hlasů
2h a 0min 575kJ 165 Kč

Nejlepší jsou druhý den! Takže pokud máte čas a vydrží...

Poradny

Když dám výpověď, bude mi krácen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, Jano,při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, pokud během prác... Více

Dostanu během výpovědi volno na hledání práce?

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen Vám během výpovědní doby poskytnout volno na hledání nového z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden si budete připadat přitažliví a docenění. Ovšem pozor, vaše zdání nemusí být založeno na pravdě. Spíše je dáno vaší spokojeností se sebou samými. Proto se nezapomeňte rozhlížet kolem sebe. Myslete i na druhé, ...

Více