Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Poznáte příznaky přepracování? Prozradí vás chřipka i vzteklé reakce

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

19. 11. 2018 | Zdraví a životní styl

Snad každý má někdy den, kdy má v práci co dělat, aby neusnul za pracovním stolem, nebo chodíte domů vyčerpaní a padáte do postele ještě před večeří. Skutečné přepracování se však neprojevuje pouze fyzickou únavou. Poznáte ale, kdy už je toho na vás skutečně příliš a měli byste přibrzdit?

Jste vznětliví

Jeden z příznaků přepracovanosti je podrážděnost bez zjevné příčiny. Stačí malý impulz v podobě drobného požadavku, předmět, který vám upadne z ruky nebo zamrznutý počítač a vy reagujete nepřiměřeným vztekem. Doma křičíte nebo odsekáváte členům své rodiny, přestože běžně se takto vůbec nechováte. Někdy člověk jednoduše nemá náladu, ale pokud takový stav trvá déle, než několik dní a vlastně si neumíte vysvětlit, z čeho pramení, na vině bude nejspíš přemíra aktivit.

Straníte se

Ačkoli běžně chodíte na skleničku s kamarádkou nebo do kina s přáteli, teď jim neberete telefon, neodpovídáte na zprávy a vymlouváte se, abyste mohli zůstat doma. Nemáte náladu s nikým mluvit a nejraději byste všechny známé na chvilku vymazali ze světa.

Neschopnost koncentrace

Nedokážete dotáhnout věci do konce, věci vám padají z rukou, písmenka na klávesnici, jako by se schovávala. Vlastně nedokážete vymyslet ani jednu souvislou a smysl dávající větu, nechce se vám myslet vůbec. Máte silný dojem, že stále něco nestíháte, že jste na něco zapomněli a neustále se cítíte být pod tlakem. Neschopnost se soustředit na prováděný úkol se časem projeví sníženou efektivitou práce a nadřízení vám to brzy připomenou.

Jste nemocní

Přepracovanost se projeví nejen na psychice, ale také na fyzickém zdraví. Lidé, kteří trpí přepracovaností, se často opakovaně perou s všelijakými chorobami, neustále se necítí dobře. Trpí bolestmi hlavy, zad či žaludku a uvádějí celkovou vyčerpanost.

Neumíte se radovat

Přesto, že vám zbytky vašich sil dovolí dokončit úspěšně zadanou práci, nemáte z dokončení radost. To, co vám běžně přinášelo dobrý pocit, vás aktuálně nechává chladnými, veselé historky vašich přátel vás nudí a nic vás nezajímá. I to je jeden z příznaků.

Co s tím?

Někdy je potřeba trochu víc, než si vzít dovolenou. Lékaři uvádějí, že vliv na psychický a fyzický stav člověka má dovolená teprve tehdy, pokud odpočinkem strávíte dva a více týdnů. Jenže, ruku na srdce, kdo z nás si může jen tak vzít čtrnáct dní dovolené? Musíte se naučit relaxovat. Nenoste si práci domů a to ani v počítači, ani v hlavě. Nestraňte se ostatních, právě komunikace vám pomůže oprostit se od všedních starostí. Dostatečně spěte, pravidelně jezte a odpočívejte také aktivně. Choďte na procházky, do kina, běžte si zaplavat a kdykoli to bude možné, vypněte si telefon a hoďte zaměstnání za hlavu.

Pokud máte dojem, že to sami nezvládáte nebo vám nic z uvedeného nepomáhá, nebojte se obrátit na psychologa, který vám s vaším problémem pomůže. Pokud je to stav trvalý, je možná vhodné zamyslet se nad změnou zaměstnání nebo ubráním některých mimopracovních aktivit.

Pití kávy ovlivňuje velikost ňader. V ohrožení jsou i ta ...

Salát se zeleninou

Salát se zeleninou

8 hlasů
50min 341 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečený květák s pórkem

12 hlasů
1h a 10min 352kJ 70 Kč

Zapečený květák jako příloha nebo samostatné jídlo.

Kuřecí paličky s medem a česnekem

8 hlasů
13h a 10min 561kJ 220 Kč

Voňavé, vynikající pečené kuřecí paličky.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více