Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chybí vám vitaminy? Spíše ne. Nedostatkem trpí jen málokdo

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

08.12.2018 | Zdraví a životní styl

Vlivem televizních reklam a nátlaku výrobců se často lidé mylně domnívají, že trpí nedostatkem všech možných vitaminů. Skutečnost je ale zcela jiná. Proč se tedy prodává tolik různých produktů, které zaručují doplnění zdraví na počkání?

Stačí jíst

Pravdou je, že pokud se denně stravujete alespoň trochu standardně, ve vašem jídelníčku nechybí zelenina, ovoce, maso, mléčné výrobky atd., s největší pravděpodobností vaše tělo nijak nestrádá a není potřeba vitaminy doplňovat.

Reklamy a informace o tom, jak nezdravě ve skutečnosti žijete a jak vaše tělo trápí obrovské deficity všeho možného, jsou většinou obyčejnými taháky peněz. Ve snaze žít zdravěji pak nakupujeme zásoby krabiček s vitaminy, které ve většině případů skončí nedojedené, někde hluboko ve skříni.

Kdy doplňovat?

Jsou samozřejmě situace, kdy nám vlastní zásoba vitaminů nestačí a je třeba je doplnit. Pokud vám ale nějaký vitamin chybí, vaše tělo vám o tom dá vědět. Pro příklad – pokud jste zimomřiví a unavení více než jindy, zkuste doplnit železo. Lámou se vám nehty a vlasy? Doplňte zinek a v době viróz můžete imunitu podpořit vitaminem C.

Ovšem brát vitaminy preventivně, pokud nemáte žádné potíže, je zbytečné. Nadbytek vitaminů tělo většinou vyloučí, jsou ale i takové, které při nadbytečném užívání mohou nadměrně zatěžovat naše játra a ledviny, třeba zrovna tolik oblíbený vitamin C nebo E.

Lékaři se často setkávají s předávkováním vitaminem A, který v nadměrném množství zvyšuje výskyt osteoporózy, vyšší dávky vitaminu D pro změnu přispívají k vyššímu riziku trombózy.

Pokud máte dojem, že potřebujete některý vitamín doplnit, raději zvolte potravinu, která ho obsahuje, než uměle vytvořené pilulky, které zmíněné potíže často způsobují.

Proč je všude nabízejí?

Odpověď je jednoduchá. Protože mohou. Vitaminy nikomu neubližují, a když se k tomu přidá informace, že trpíte nedostatkem, pak už je to k výdělku za produkt jen malý krůček.

Jde tedy především o dobrou reklamu a slušný výdělek farmaceutických firem a jiných společností. Tím však nechceme říct, že by prodávané vitaminy byly k ničemu. Pouze se prodávají ve větší míře, než v jaké je zákazníci skutečně potřebují.

Mobily nás ničí. Posíláme esemesky ze spánku, aniž si to ...

Vánoční sleďový salát

Vánoční sleďový salát

17 hlasů
20min 1037 kJ 87 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Losos s grepovým přelivem

9 hlasů
55min 723kJ 280 Kč

Slavnostní oběd nebo večeře z kvalitního lososa.

Pečená hovězí loupaná plec

15 hlasů
4h a 0min 329kJ 180 Kč

Jemně pikantní hovězí maso s rozmarýnem.

Poradny

Můžu mít kvůli OČR krácenou dovolenou?

Pěkný den i Vám, Jano,ošetřování člena rodiny je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní přek... Více

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Právě začínající předvánoční týden konečně trochu uberete z tempa (a týká se to především vašeho pracovního nasazení), s nímž jste se vrhli do několika posledních dnů. A věřte, že bylo na čase – sami jste již nějakou dobu tu&scar...

Více