Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Záněty dásní a zkažené zuby přispívají k rozvoji Alzheimerovy choroby

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12. 2. 2019 | Zdraví a životní styl

Udržovat zdravé srdce a cévy pravidelným pohybem a zdravé dásně pravidelnou ústní hygienou je nejlepší prevence Alzheimerovy choroby, která se ve stárnoucí populaci stává epidemií. Podle vědců z Kalifornie přitom může výrazně riziko tohoto neurodegenerativního onemocnění snížit zdravý chrup a dásně. Čištění zubů dvakrát denně a návštěva zubaře dvakrát do roka jsou také prevencí nebezpečné demence.

Protože osoby, které si pravidelně čistí zuby a navštěvují zubaře, mají zdravější dásně a méně škodlivých bakterií v ústech. A právě tyto bakterie pronikají do krevního oběhu a působí zhoubně na mozek.

Vědci ze San Franciska zjistili, že osoby, které trpí Alzheimerovou chorobou nebo na ni umřeli, mají velmi často v mozku bakterii Porphyromonas gingivalis, která způsobuje zánět dásní a ztrátu zubů. Je tedy zřejmé, že tato bakterie, ačkoli není sama původcem onemocnění, k jejímu rozvoji přispívá a možná i její rozvoj urychluje.

„Tato studie nám všem jen připomíná, že pravidelná ústní hygiena a dobrá péče o chrup jsou prevencí onemocnění celého těla,“ tvrdí autoři výzkumu.

Pomoc pro kartáček

Je jasné, že pravidelná péče o chrup je pro jeho zdraví (a jak je vidět, i zdraví celého těla) prostě klíčová. Ovšem důkladné čištění zubů je dobré podpořit i další prevencí, jež dokáže v boji proti zubnímu kazu pomoci. Co k ní patří?

Příroda, ta mocná čarodějka, přisoudila chrupu enormní spotřebu vápníku, proto byste si měli hlídat jeho příjem. Jenže pozor, nestačí sem tam vypít sklenici mléka s tím, že máte vystaráno – ono je to celé trochu složitější. S vápníkem by měl jít ruku v ruce i vitamin C, neboť tento antioxidant vestavuje vápník do zubů a zvyšuje odolnost dásní. Výsledkem této spolupráce jsou silné, zdravé a bílé zuby, na které si kazy netroufnou.

Zřejmě je zbytečné ptát se, čím si zuby denně čistíte, protože taková tuba pasty se samozřejmě nachází v každé domácnosti. Ovšem víte, že existují i jiné alternativy, které mají výborné výsledky? Pravidelná očista zubů nálevem ze šalvěje zpevňuje dásně, a navíc má i protizánětlivé účinky. Pozvěte tedy do úst i kousek přírody…

I něco tak obyčejného, jako je čaj, vás může ochránit před zubním kazem. Nevěříte? Lékaři na základě mnoha studií prokázali, že speciálně ten zelený zastavuje růst bakterií podílejících se na tvorbě zubního povlaku. Obsažené polyfenoly zase předcházejí vzniku kazů a zachovávají v dutině ústní zdravé prostředí. Už se vám vaří voda?

Je jedno, jestli pijete první pivo, nebo víno. Kocovinu b...

Okurkovo-bramborový salát

Okurkovo-bramborový salát

8 hlasů
40min 308 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Řecká musaka

10 hlasů
1h a 5min 508kJ 165 Kč

Řekové si umí užívat život. A to platí také o jejich k...

Zapečené kuřecí maso s těstovinou

9 hlasů
1h a 15min 883kJ 190 Kč

Večeře pro celou rodinu.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více