Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Elektronické cigarety obsahují mnohem více karcinogenů, než se myslelo

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11. 2. 2019 | Zdraví a životní styl

Jdete s dobou, takže v ruce svíráte e-cigaretu? Pokud si myslíte, že tímhle způsobem své zdraví nějak šetříte, pak vás asi zklameme. Aerosol, který zvesela posíláte do plic, prý obsahuje formaldehyd a stopy nemrznoucí směsi!

Je to už nějaký ten pátek, co svět ovládla móda takzvaných e-cigaret. A lidé je přivítali s otevřenou náručí! Ostatně, divíte se? Vždyť tahle šetrná „náhražka“ přece neobsahuje dehet a další škodlivé látky, takže člověk v podstatě vdechuje jen páru lehce „ovoněnou“ nikotinem. Tedy, alespoň tak nějak se o e-kouření čile hovořilo. Je tomu ale skutečně tak?

Inovace, která je dost na baterky

Poznatky nedávné japonské studie publikované v magazínu Nicotine and Tobacco Research zřejmě nepotěší žádného uživatele „nabíjecí cigarety“. Doslova a do písmene totiž sdělují, že dým, který se vytváří zahřátím kapalné náplně (e-liquidu) obsahuje karcinogenní formaldehyd, jež má toxické účinky způsobující rakovinu. Toho je v něm dokonce desetinásobně víc, než se vyskytuje v celé krabičce klasického tabákového výrobku. Jste v šoku? To ještě není všechno, na čem si vyznavač tohoto údajně šetrného výrobku „smlsne“.

Nemrznoucí směs a těžké kovy? Nic neobvyklého

Mezi další objevená „překvapení“ vdechovaného aerosolu patří také těžké kovy. Prý nechybí ani složka, jež se běžně přidává do nemrznoucích směsí, což je značně alarmující. Dalším důvodem k obavám jsou podle odborníků i různé příchutě, které jsou v zásadě chemickým koktejlem ohrožujícím lidské zdraví. Elektronickým kuřákům podle výše zmíněné studie hrozí kromě rakoviny i nevratné onemocnění plic, chronické bolesti hlavy, podráždění očí či nejrůznější zánětlivé reakce organismu. Nebezpečí ale sahá ještě dál.

„Při laboratorních testech jsme v devíti z deseti kontrolovaných náplní elektronických cigaret objevili oproti klasickým cigaretám desetinásobek formaldehydu. Rovněž jsme zjistili, že většina nabízených e-liquidů může snížit účinnost běžně užívaných léků, což pro člověka představuje vážná rizika,“ vysvětluje jeden z autorů oné studie, výzkumný pracovník Naoki Kunugita. Teď se nabízí otázka. Zpátky na stromy, tedy do trafiky, a kouřit pěkně postaru, nebo s tímhle zlozvykem navždy praštit?

Jídelníček, díky kterému vyzrajete na záněty

Špenátové noky

Špenátové noky

27 hlasů
35min 849 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Jarní kuře

35 hlasů
35min 393kJ 132 Kč

Jarní kuře je pokrm plný barev a chutí, přesně jako ja...

Krůtí guláš s kapustou

13 hlasů
1h a 15min 357kJ 170 Kč

Rychlá a velmi chutná variace krůtího guláše.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více