Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Elektronické cigarety obsahují mnohem více karcinogenů, než se myslelo

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11. 2. 2019 | Zdraví a životní styl

Jdete s dobou, takže v ruce svíráte e-cigaretu? Pokud si myslíte, že tímhle způsobem své zdraví nějak šetříte, pak vás asi zklameme. Aerosol, který zvesela posíláte do plic, prý obsahuje formaldehyd a stopy nemrznoucí směsi!

Je to už nějaký ten pátek, co svět ovládla móda takzvaných e-cigaret. A lidé je přivítali s otevřenou náručí! Ostatně, divíte se? Vždyť tahle šetrná „náhražka“ přece neobsahuje dehet a další škodlivé látky, takže člověk v podstatě vdechuje jen páru lehce „ovoněnou“ nikotinem. Tedy, alespoň tak nějak se o e-kouření čile hovořilo. Je tomu ale skutečně tak?

Inovace, která je dost na baterky

Poznatky nedávné japonské studie publikované v magazínu Nicotine and Tobacco Research zřejmě nepotěší žádného uživatele „nabíjecí cigarety“. Doslova a do písmene totiž sdělují, že dým, který se vytváří zahřátím kapalné náplně (e-liquidu) obsahuje karcinogenní formaldehyd, jež má toxické účinky způsobující rakovinu. Toho je v něm dokonce desetinásobně víc, než se vyskytuje v celé krabičce klasického tabákového výrobku. Jste v šoku? To ještě není všechno, na čem si vyznavač tohoto údajně šetrného výrobku „smlsne“.

Nemrznoucí směs a těžké kovy? Nic neobvyklého

Mezi další objevená „překvapení“ vdechovaného aerosolu patří také těžké kovy. Prý nechybí ani složka, jež se běžně přidává do nemrznoucích směsí, což je značně alarmující. Dalším důvodem k obavám jsou podle odborníků i různé příchutě, které jsou v zásadě chemickým koktejlem ohrožujícím lidské zdraví. Elektronickým kuřákům podle výše zmíněné studie hrozí kromě rakoviny i nevratné onemocnění plic, chronické bolesti hlavy, podráždění očí či nejrůznější zánětlivé reakce organismu. Nebezpečí ale sahá ještě dál.

„Při laboratorních testech jsme v devíti z deseti kontrolovaných náplní elektronických cigaret objevili oproti klasickým cigaretám desetinásobek formaldehydu. Rovněž jsme zjistili, že většina nabízených e-liquidů může snížit účinnost běžně užívaných léků, což pro člověka představuje vážná rizika,“ vysvětluje jeden z autorů oné studie, výzkumný pracovník Naoki Kunugita. Teď se nabízí otázka. Zpátky na stromy, tedy do trafiky, a kouřit pěkně postaru, nebo s tímhle zlozvykem navždy praštit?

Klepete se zimou a motá se vám hlava. Možná máte nízký tlak

Polévka z jablek a červené řepy

Polévka z jablek a červené řepy

0 hlasů
1h a 5min 271 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Květáková polévka

15 hlasů
40min 227kJ 95 Kč

Polévka z květáku s pastinákem.

Salát z brokolice

19 hlasů
25min 1092kJ 80 Kč

Jednoduchý brokolicový salát s anglickou slaninou a br...

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Doslova zakopnete o svůj ideál. Budete právem zcela nadšeni, pokud však necháte iniciativu na svém objevu, mohli byste být rychle zklamáni. Nezapomeňte, že pokud něco chcete, musíte za tím jít. Jen těžko vám spadne štěstí do klína jen tak. Je...

Více