Ořechy podporují vývoj mozku nenarozeného plodu

Ženy, které v těhotenství pravidelně konzumují ořechy, mohou pozitivně ovlivnit inteligenci svého potomka. Podle vědců z Barcelony totiž ořechy obsahují esenciální látky, které působí pozitivně na vývoj mozkových center, takže narozené dítě má pak v životě vyšší IQ. A prokázali to v dlouhodobém sledování matek a jejich potomků.

Děti sledovaných dvou tisíc dvou set žen, které v těhotenství jedly tři hrsti ořechů týdně, měly v osmi letech výrazně lepší výsledky IQ testů než jejich vrstevníci, jejichž matky se ořechům vyhýbaly zcela.

Podle vědců z Barcelony mají děti matek, které konzumují v těhotenství ořechy, lepší kognitivní funkce, dokážou lépe udržovat pozornost a mají výkonnější pracovní paměť. Ořechy jsou bohaté na kyselinu listovou a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, tyto látky výrazně podporují zdravý vývoj mozku dítěte.

„Mozek prodělává sérii složitých vývojových změn během těhotenství, což znamená, že výživa matky je určující faktor pro vývoj mozku a má na mentální zdraví dítěte dlouhodobý vliv,“ tvrdí Florence Gignac z Barcelonského institutu zdraví.

Výhra i pro budoucí tatínky

Ovšem nejen nastávající maminky by měly – pro zdraví svoje i svého nenarozeného miminka – oříšky zobat. Také pánové, kteří touží po potomkovi, by je měli rychle zařadit do svého jídelníčku. Proč?

Konzumací sedmi ořechů denně mohou muži zlepšit počet spermií a kvalitu svého ejakulátu,“ tvrdí lékaři z Turína. Podle jejich předběžných testů působí blahodárně především mastné kyseliny obsažené v mandlích. Stejně prospěšné jsou i vlašské ořechy.

Vědci z Turína testují u mužů s poruchou plodnosti různé strategie změny jídelníčku. Jednak těmto mužům zařazují do jídelníčku ořechy, ale také je nutí omezit příjem nasycených mastných kyselin z masa, uzenin a smažených pokrmů.

Naopak zvýšený příjem polynenasycených mastných kyselin z ořechů, ryb a semen snižuje počet zánětů v těle včetně varlat. To zlepšuje průběh spermatogeneze – tvorby spermií – takže muži konzumující pravidelně tučné ryby a mandle či vlašáky mají více spermií a jejich ejakulát je zdravější. Spermie jsou pohyblivější a bez závad.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Vaše pověstná houževnatost vám málokdy dovolí sejít z cesty, kterou jste sami pro sebe vymysleli a jíž jste odhodláni se držet. Jenže tento týden se vám takováto strategie nemusí právě vyplatit... Vaše okolí vás spíš bude mít tendenci vnímat jako tvrdohlavého člověka, který není přístupný argumentům či názorům jiných. Sami víte, že tak to není, ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

26 Příspěvků
Poslední příspěvek 23:30
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 23:29
11 Příspěvků
Poslední příspěvek 23:27

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat