Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ořechy podporují vývoj mozku nenarozeného plodu

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

22. 5. 2019 | Zdraví a životní styl

Ženy, které v těhotenství pravidelně konzumují ořechy, mohou pozitivně ovlivnit inteligenci svého potomka. Podle vědců z Barcelony totiž ořechy obsahují esenciální látky, které působí pozitivně na vývoj mozkových center, takže narozené dítě má pak v životě vyšší IQ. A prokázali to v dlouhodobém sledování matek a jejich potomků.

Děti sledovaných dvou tisíc dvou set žen, které v těhotenství jedly tři hrsti ořechů týdně, měly v osmi letech výrazně lepší výsledky IQ testů než jejich vrstevníci, jejichž matky se ořechům vyhýbaly zcela.

Podle vědců z Barcelony mají děti matek, které konzumují v těhotenství ořechy, lepší kognitivní funkce, dokážou lépe udržovat pozornost a mají výkonnější pracovní paměť. Ořechy jsou bohaté na kyselinu listovou a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, tyto látky výrazně podporují zdravý vývoj mozku dítěte.

„Mozek prodělává sérii složitých vývojových změn během těhotenství, což znamená, že výživa matky je určující faktor pro vývoj mozku a má na mentální zdraví dítěte dlouhodobý vliv,“ tvrdí Florence Gignac z Barcelonského institutu zdraví.

Výhra i pro budoucí tatínky

Ovšem nejen nastávající maminky by měly – pro zdraví svoje i svého nenarozeného miminka – oříšky zobat. Také pánové, kteří touží po potomkovi, by je měli rychle zařadit do svého jídelníčku. Proč?

Konzumací sedmi ořechů denně mohou muži zlepšit počet spermií a kvalitu svého ejakulátu,“ tvrdí lékaři z Turína. Podle jejich předběžných testů působí blahodárně především mastné kyseliny obsažené v mandlích. Stejně prospěšné jsou i vlašské ořechy.

Vědci z Turína testují u mužů s poruchou plodnosti různé strategie změny jídelníčku. Jednak těmto mužům zařazují do jídelníčku ořechy, ale také je nutí omezit příjem nasycených mastných kyselin z masa, uzenin a smažených pokrmů.

Naopak zvýšený příjem polynenasycených mastných kyselin z ořechů, ryb a semen snižuje počet zánětů v těle včetně varlat. To zlepšuje průběh spermatogeneze – tvorby spermií – takže muži konzumující pravidelně tučné ryby a mandle či vlašáky mají více spermií a jejich ejakulát je zdravější. Spermie jsou pohyblivější a bez závad.

Potraviny, které podporují zdraví plic

Polévka s mandlemi

Polévka s mandlemi

19 hlasů
25min 1117 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka s krevetami

11 hlasů
35min 107kJ 166 Kč

Jemná polévka pro milovníky krevet.

Míchaný vepřový guláš

18 hlasů
1h a 20min 449kJ 160 Kč

Vepřový guláš s ledvinkami a játry.

Poradny

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Můžu s invalidním důchodem 2. stupně pracovat?

Dobrý den, Vlaďko,přiznání invalidního důchodu 2. stupně znamená, že Vaše pracovní schopnost pokl... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více