Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ovoce a zelenina má 110 látek, které účinkují stejně jako léky proti rakovině

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

21.07.2019 | Zdraví a životní styl

Vědci z Londýnské univerzity začali pracovat na konceptu zvaném léčivá strava. V populaci narozené po roce 1960 totiž téměř každý druhý bude muset bojovat s rakovinou. Někdy v životě. Čtyřicet procent případů je přitom způsobeno nevhodným životním stylem a především stravou. Přitom ovoce a zelenina nabízejí prevenci rakoviny, neboť obsahují látky, které mají terapeutické účinky.

Vědci z Londýnské univerzity otestovali téměř osm tisíc jednotlivých molekul z ovoce a zeleniny a zjistili, že 110 z nich má stejné účinky jako uznané léky na rakovinu. Nejzdravější jsou pak pomeranče, kopr či čaj.

V hlavní roli antioxidanty

Ovoce a zelenina obsahují velké množství antioxidantů různé chemické povahy. Terpeny, taniny, flavonoidy, barviva, vitaminy a další látky omezují záněty tkání a snižují oxidativní stres buněk. Tím brání vzniku rakovinné buňky. Ale některé tyto sloučeniny dokonce potlačují množení nádorových buněk, růst nádoru a vyvolávají smrt rakovinných buněk.

Vědci z Londýnské univerzity pracují na konceptu léčivé stravy. Snaží se vytvořit jídelníček, v němž by byly v optimální míře zastoupeny potraviny – především rostlinného původu – tak, aby dodávaly tělu hodně protirakovinných látek. Dodržování této stravy pak výrazně sníží riziko rakoviny.

Od pomeranče po čaj

Ze studie doktora Kirilla Veselkova z Londýnské univerzity vyšly nejlépe pomeranče, hrozny modrých odrůd révy vinné, mrkev, zelí, nať celeru, nať koriandru, nať kopru a také zelený čaj. Právě pomeranče jsou bohaté na velmi účinný antioxidant ze skupiny flavononů zvaný didymin, který je obsažen také v kopru a koriandru. Zelený čaj je pak velmi bohatý na katechiny, terpenové látky a taniny (třísloviny).

„Strava představuje nejsnáze upravitelnou složku ovlivňující zdraví jedince… Náš seznam protirakovinných potravin poslouží jako základ pro výzkum gastronomické medicíny. Stanovení přesného množství, použití, formy úpravy a konzumace těchto potravin je předmětem dalšího výzkumu,“ tvrdí doktor Veselkov.

Jak přežít zimu ve zdraví. Posilujte imunita od A do Z

Dušené houby s petrželkou

Dušené houby s petrželkou

6 hlasů
45min 358 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Cuketová polévka s bílým vínem

11 hlasů
50min 232kJ 85 Kč

Krémová letní polévka.

Hovězí plátky plněné slaninou

3 hlasy
1h a 55min 785kJ 260 Kč

Dušené plátky hovězího masa, plněné anglickou slaninou.

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více