Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ovoce a zelenina má 110 látek, které účinkují stejně jako léky proti rakovině

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

21.07.2019 | Zdraví a životní styl

Vědci z Londýnské univerzity začali pracovat na konceptu zvaném léčivá strava. V populaci narozené po roce 1960 totiž téměř každý druhý bude muset bojovat s rakovinou. Někdy v životě. Čtyřicet procent případů je přitom způsobeno nevhodným životním stylem a především stravou. Přitom ovoce a zelenina nabízejí prevenci rakoviny, neboť obsahují látky, které mají terapeutické účinky.

Vědci z Londýnské univerzity otestovali téměř osm tisíc jednotlivých molekul z ovoce a zeleniny a zjistili, že 110 z nich má stejné účinky jako uznané léky na rakovinu. Nejzdravější jsou pak pomeranče, kopr či čaj.

V hlavní roli antioxidanty

Ovoce a zelenina obsahují velké množství antioxidantů různé chemické povahy. Terpeny, taniny, flavonoidy, barviva, vitaminy a další látky omezují záněty tkání a snižují oxidativní stres buněk. Tím brání vzniku rakovinné buňky. Ale některé tyto sloučeniny dokonce potlačují množení nádorových buněk, růst nádoru a vyvolávají smrt rakovinných buněk.

Vědci z Londýnské univerzity pracují na konceptu léčivé stravy. Snaží se vytvořit jídelníček, v němž by byly v optimální míře zastoupeny potraviny – především rostlinného původu – tak, aby dodávaly tělu hodně protirakovinných látek. Dodržování této stravy pak výrazně sníží riziko rakoviny.

Od pomeranče po čaj

Ze studie doktora Kirilla Veselkova z Londýnské univerzity vyšly nejlépe pomeranče, hrozny modrých odrůd révy vinné, mrkev, zelí, nať celeru, nať koriandru, nať kopru a také zelený čaj. Právě pomeranče jsou bohaté na velmi účinný antioxidant ze skupiny flavononů zvaný didymin, který je obsažen také v kopru a koriandru. Zelený čaj je pak velmi bohatý na katechiny, terpenové látky a taniny (třísloviny).

„Strava představuje nejsnáze upravitelnou složku ovlivňující zdraví jedince… Náš seznam protirakovinných potravin poslouží jako základ pro výzkum gastronomické medicíny. Stanovení přesného množství, použití, formy úpravy a konzumace těchto potravin je předmětem dalšího výzkumu,“ tvrdí doktor Veselkov.

Protiplísňové desatero: Co dělat, abyste měly nohy bez my...

Lilek plněný houbami

Lilek plněný houbami

11 hlasů
55min 295 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí guláš

10 hlasů
50min 310kJ 180 Kč

Hovězí guláš s brambory v římském hrnci.

Papaya salát

11 hlasů
40min 113kJ 80 Kč

Pikantní ovocno-zeleninový salát.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více