Břišní tuk je u žen nebezpečnější než u mužů

Není tuk jako tuk. Třeba ten tzv. hnědý zrychluje metabolismus a chrání člověka před obezitou. Jenže s věkem ho má člověk stále méně, zatímco toho bílého se mu v podkoží a na břiše ukládá stále více. Bohužel právě v břišní dutině a jejím okolí je bílý tuk nejškodlivější. Podle švédských odborníků je ale pro ženy nebezpečnější než pro muže. Zvyšuje u nich výrazněji riziko onemocnění srdce a cév a diabetu.

Riziko diabetu typu dvě je u žen s každým kilogramem břišního tuku navíc sedmkrát vyšší.

„Byli jsme překvapení, že viscerální tuk souvisel s rizikem onemocnění u žen silněji než u mužů. Každé kilo viscerálního tuku navíc u žen zvýší riziko diabetu typu dvě sedmkrát, ale u mužů jen méně než dvakrát,“ tvrdí docentka Asa Johanssonová z Uppsalské univerzity.

Její tým také analyzoval, jaké geny nejvíce ovlivňují ukládání tuku na břiše. A prokázal, že jsou to geny ovlivňující naše chování. Tučné břicho tak mají lidé jednoduše proto, že jsou příliš líní cvičit a příliš mnoho toho sní.

Zatočte s břišním tukem. Tyhle potraviny vám pomůžou!

Ryby. Dopřávejte si je pravidelně

Kdy jste si naposledy z obchodu donesli lososa, tuňáka nebo sardinky? Pokud už si ani nepamatujete, máte teď k pravidelné konzumaci zmíněných živočichů skvělou motivaci. Tahle mořská strava nabízí poctivé množství vitaminu D, což hraje ve váš prospěch. Potvrzují to závěry americké studie uskutečněné na Institutu výživy univerzity v Tennessee. Z nich vyplývá, že dostatek „déčka“ podstatně snižuje produkci steroidního hormonu kalcitriolu, který má prsty v ukládání tuků. Nutno zmínit, že až se jmenovaných ryb přejíte, můžete vsadit na další zdroje, mezi něž patří vejce, droždí, žampiony, hovězí játra, mandle, obiloviny, tofu či ovesné vločky.

Hořká čokoláda. A to jako vážně

Britští vědci překvapují názorem, že i jeden čtvereček tmavé čokolády s vysokým obsahem kakaa nastartuje pozornost a povzbudí unavené smysly stejně dobře jako hrnek kávy. Jenže pozor, to není jediný důvod, proč si tenhle mls přestat vyčítat! Dobrota v šustivém obale se může pochlubit neskromným množstvím antioxidantů a dalších prospěšných látek, jež přispívají k regulaci hladiny cukru v krvi. Tím „čokoška“ dle názoru expertů předchází nezřízeným chutím na zakázané potraviny, zatímco omezuje pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu. Není lepší dát si kousek „povoleného dopingu“, než zhřešit třeba pytlíkem brambůrek?

Banány, exotická podpora

Každý ví, že banány jsou darem pro srdce, neboť jejich vysoký obsah draslíku normalizuje hladinu krevního tlaku. Ale že jsou spasiteli také při hubnutí? To bude pro mnohé nejspíš novinkou. Tropické ovoce platí za skvělý zdroj vlákniny, jež prospívá trávení a navozuje dlouhodobý pocit sytosti. Plod ukrytý pod slupkou ovšem regeneruje i svaly po cvičení, a díky přítomnosti vitaminů skupiny B urychluje metabolismus, tudíž významně podporuje spalování nahromaděných tuků.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Vaječná frittata se slaninou

(13 hlasů)

Srdíčkový koláč

(27 hlasů)

Hruškové lívanečky

(26 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budou hvězdy nakloněny změnám. Nemusí jít o žádné velké převraty, ale pokud cítíte, že nějaký aspekt vašeho života vám v současné podobě už nevyhovuje, je nejlepší čas na změnu! Neohlížejte se na názor okolí, ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat