Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hrozba jménem sushi. Údajně obsahuje rezistentním bakterie vůči antibiotikům

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

27.09.2019 | Zdraví a životní styl

Rezistence bakterií vůči antibiotikům stále roste především kvůli zbytečnému nadužívání těchto léků. Patogenní bakterie odolné vůči antibiotikům se přitom šíří také v oceánech, kde jejich koncentrace dlouhodobě vzrůstá. Zjistili to vědci z Floridy s tím, že pokud se trend nezastaví, bude syrová ryba velkým hazardem pro zdraví člověka.

Mikrobiologové z Florida Atlantic University mezi roky 2003 a 2015 prováděli stěry z volně žijících delfínů. Analýza složení jejich mikroflóry dokazuje, že ve vodách oceánů vzrůstá množství bakterií odolných vůči antibiotikům. A týká se to také kmenů, které u člověka působí vážná onemocnění, E. coli, Vibrio alginolyticus či Acinetobacter baumannii.

„Sledujeme změny v průběhu let a prokázali jsme výrazný nárůst rezistence vůči antibiotikům… Tento trend jen potvrzuje to, co sledujeme také v nemocnicích,“ uvedl doktor Adam Schaefer z Florida Atlantic University.

Bakterie si přitom dokážou část DNA, která je činí odolnými vůči lékům, velmi rychle vyměňovat. Přesto je sushi velmi vyhledávaná i během redukčních diet. Jak je to se suschi doopravdy, opravdu s ním můžete zhubout?

Sushi a dieta

Lidé si často sushi dopřávají v dobré víře, že se jedná o velmi zdravé jídlo, které je navíc i dietní. Ovšem věděli jste, že některé typy rolek mají vyšší kalorickou hodnotu než třeba smažené hranolky? Je tedy velmi důležité, jaký typ sushi si objednáte.

Zdravé ryby

Pokud se podíváte na detailní složení jednotlivých rolek, v základu je sushi určitě zdravé jídlo. Platí ale několik zásad. Vzhledem k tomu, že často obsahuje syrové, tučné ryby, jako je tuňák nebo losos, je vhodné ho konzumovat maximálně dvakrát týdně. Tělu dodáte důležité omega-3 mastné kyseliny, které hrají roli například při správné funkci srdce. Tak si vytvořte svůj mix a zařaďte také kousky obsahující mořské plody, jako jsou krevety nebo mušle.

Základem je rýže

Správná rýže je základem všech druhů sushi a bez ní to zkrátka nejde. Bílá rýže obecně neobsahuje příliš mnoho vlákniny a rychle zvyšuje hladinu krevní cukru, což může znamenat, že máte brzy opět hlad. Pokud se však budete držet správného množství, můžete si sushi bez obav dopřát. Jen myslete na to, že v jedné porci (6 rolek) je zhruba 100 gramů rýže. A ruku na srdce, kdo zůstane jen u šesti kousků. Maximálně byste si měli dopřát zhruba 8 až 9 rolek, jelikož standardní porce rýže jako přílohy je stanovena na 150 gramů.

Hormony ovlivňující vaši váhu

Ryba dušená s jablky

Ryba dušená s jablky

0 hlasů
1h a 15min 395 kJ 340 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Tuňák s rozinkami

9 hlasů
30min 1204kJ 200 Kč

Recept na tuňáka s rozmarýnem a rozinkami.

Luštěninová polévka

3 hlasy
50min 173kJ 60 Kč

Luštěniny bezesporu patří do zdravého jídelníčku. Zkuste ...

Poradny

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Jak se krátí dovolená při pracovní neschopnosti?

Dobrý den,nárok na dovolenou se krátí o 1/12 za prvních 100 zmeškaných směn a za každých dalších ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více