Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Malé množství alkoholu denně zlepšuje metabolismus glukózy a je prevencí diabetu 2. typu

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

28.09.2019 | Zdraví a životní styl

Alkohol zvyšuje riziko rozvoje diabetu, zhoršuje metabolismus glukózy a přispívá k obezitě. Ale platí to jen v případě, že ho člověk konzumuje nárazově velké množství nebo denně více než 2,5 jednotky – tedy půllitr piva či dvě deci vína. Podle čínských vědců ale v tomto množství etanol metabolismus glukózy zlepšuje a může tak být prevencí diabetu typu 2. A podle nich dokonce osobám s diabetem typu 2 malé množství piva či vína denně prospívá k lepšímu řízení metabolismu glukózy a tuků.

Jenže platí to opravdu jen při pravidelné střídmé konzumaci, kterou člověk nikdy nepřekračuje. Což je v evropské kultuře téměř nerealistické. Krom hrstky abstinentů Evropané pijí alkoholu nárazově mnoho, hlavně o víkendech, nebo více než doporučené množství (maximálně půllitr piva či dvě deci vína denně).

Pivo a víno

Čínští vědci analýzou deseti na sobě nezávislých studií prokázali, že právě množství etanolu odpovídající dvěma decilitrům vína či půllitru piva působí příznivě na metabolismus krevní glukózy takovým způsobem, že snižuje riziko rozvoje diabetu typu 2. A prospívá prý i osobám, které už diabetes typu 2 mají. Lékaři přitom všem osobám s diabetem důrazně doporučují zcela abstinovat.

Studie čínských vědců však nabízí možné vysvětlení, proč jsou na tom zdravotně lépe ti Evropané, kteří si při jídle dají jedno pivo či dvě deci vína, než ti, kteří abstinují.

A jak to funguje?

„Závěry této metaanalýzy dokazují pozitivní účinek alkoholu na metabolismus glukózy a tuků u lidí s diabetem typu 2,“ uvedl doktor Jü-ling Čchen na konferenci v Barceloně.

Jeho studii však oponuje řada expertů z celého světa, podle nichž dlouhodobě vychází ze všech výzkumů jediný závěr, že nejlepší prevencí diabetu je abstinence a že osoby s diabetem typu 2 prospívají nejlépe, když nekonzumují žádný alkohol.

Na životním stylu opravdu záleží

Přestože diabetem 2. typu trpí v české populaci bezmála 800 tisíc lidí, pozitivní je fakt, že průběh onemocnění může být zpočátku velmi mírný. Následky tak lze při dodržení několika zásad tišit. Základem léčby je vyvážené stravování a dodržování diabetické diety. Cukrovkáři by se tak měli vyvarovat především průmyslově zpracovaných potravin s přidaným cukrem, bílé mouky a smažených pokrmů.

Tyto kroky jim společně se zařazením pravidelného pohybu mohou napomoci zredukovat váhu, která vede u mnoha lidí také ke snížení hladiny cukru v krvi. Po konzultaci s lékařem lze samozřejmě užívat i léky, které zlepšují přirozené uvolňování inzulinu a citlivost tkání.

Dvacetiminutová meditace uprostřed dne výrazně sníží poče...

Plněné rybí rolády

Plněné rybí rolády

8 hlasů
60min 495 kJ 165 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Polský boršč

11 hlasů
1h a 40min 515kJ 130 Kč

Recept na polévku boršč, připravovaný v polské kuchyni.

Vánoční losos

7 hlasů
50min 1064kJ 360 Kč

Pro všechny, kdo chtějí vyměnit tradičního kapra za ji...

Poradny

Dostanu PPM, když skončím v práci ve zkušební době?

Dobrý den,do potřebné doby nemocenského pojištění (270 kalendářních dní během posledních dvou let... Více

Je možné zaslat dotaz e-mailem?

Dobrý den, Katko,omlouvám se, ale svoji e-mailovou adresu zveřejňovat nebudu. Dotaz můžete vložit... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více