Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Malé množství alkoholu denně zlepšuje metabolismus glukózy a je prevencí diabetu 2. typu

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

28.09.2019 | Zdraví a životní styl

Alkohol zvyšuje riziko rozvoje diabetu, zhoršuje metabolismus glukózy a přispívá k obezitě. Ale platí to jen v případě, že ho člověk konzumuje nárazově velké množství nebo denně více než 2,5 jednotky – tedy půllitr piva či dvě deci vína. Podle čínských vědců ale v tomto množství etanol metabolismus glukózy zlepšuje a může tak být prevencí diabetu typu 2. A podle nich dokonce osobám s diabetem typu 2 malé množství piva či vína denně prospívá k lepšímu řízení metabolismu glukózy a tuků.

Jenže platí to opravdu jen při pravidelné střídmé konzumaci, kterou člověk nikdy nepřekračuje. Což je v evropské kultuře téměř nerealistické. Krom hrstky abstinentů Evropané pijí alkoholu nárazově mnoho, hlavně o víkendech, nebo více než doporučené množství (maximálně půllitr piva či dvě deci vína denně).

Pivo a víno

Čínští vědci analýzou deseti na sobě nezávislých studií prokázali, že právě množství etanolu odpovídající dvěma decilitrům vína či půllitru piva působí příznivě na metabolismus krevní glukózy takovým způsobem, že snižuje riziko rozvoje diabetu typu 2. A prospívá prý i osobám, které už diabetes typu 2 mají. Lékaři přitom všem osobám s diabetem důrazně doporučují zcela abstinovat.

Studie čínských vědců však nabízí možné vysvětlení, proč jsou na tom zdravotně lépe ti Evropané, kteří si při jídle dají jedno pivo či dvě deci vína, než ti, kteří abstinují.

A jak to funguje?

„Závěry této metaanalýzy dokazují pozitivní účinek alkoholu na metabolismus glukózy a tuků u lidí s diabetem typu 2,“ uvedl doktor Jü-ling Čchen na konferenci v Barceloně.

Jeho studii však oponuje řada expertů z celého světa, podle nichž dlouhodobě vychází ze všech výzkumů jediný závěr, že nejlepší prevencí diabetu je abstinence a že osoby s diabetem typu 2 prospívají nejlépe, když nekonzumují žádný alkohol.

Na životním stylu opravdu záleží

Přestože diabetem 2. typu trpí v české populaci bezmála 800 tisíc lidí, pozitivní je fakt, že průběh onemocnění může být zpočátku velmi mírný. Následky tak lze při dodržení několika zásad tišit. Základem léčby je vyvážené stravování a dodržování diabetické diety. Cukrovkáři by se tak měli vyvarovat především průmyslově zpracovaných potravin s přidaným cukrem, bílé mouky a smažených pokrmů.

Tyto kroky jim společně se zařazením pravidelného pohybu mohou napomoci zredukovat váhu, která vede u mnoha lidí také ke snížení hladiny cukru v krvi. Po konzultaci s lékařem lze samozřejmě užívat i léky, které zlepšují přirozené uvolňování inzulinu a citlivost tkání.

Nedostatek spánku trápí téměř třetinu Čechů

Kuřecí prsa s cherry rajčaty

Kuřecí prsa s cherry rajčaty

19 hlasů
1h a 10min 768 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Mrkvová polévka

11 hlasů
40min 169kJ 50 Kč

Hustá polévka z mrkve a červené řepy.

Česneková polévka

16 hlasů
20min 130kJ 50 Kč

polévka s volským okem

Poradny

Může mi dát škola výpověď nebo snížit úvazek?

Dobrý den,škola jako Váš zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku p... Více

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více