Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vyrazte do přírody a zapomeňte na zimní deprese

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

20.10.2019 | Zdraví a životní styl

Období od zimní rovnodennosti do Vánoc je ideálním časem na prevenci zimní afektivní poruchy. Pod tu se shrnují různé depresivní symptomy, pesimistické stavy a úzkostné nálady, které vznikají kvůli studenému počasí, dlouhým nocím a svátkům konce roku. Podle vědců z britské Královské vysoké školy psychiatrické je vůbec nejlepší prevencí pobyt v lese. Lidé by měli v říjnu a listopadu trávit co nejvíce času v přírodě na čerstvém vzduchu a ideálně právě mezi stromy.

Síla přírody

„Trávení času venku v přírodě včetně lesnaté krajiny a hlubokých lesů může zlepšit mentální zdraví. Naše smyslové orgány tam fungují jinak, naše pozornost se mění, jsme přirozeně klidnější, vnitřně se ztišíme, pokud jsme rozrušení či úzkostní, nebo se naopak nálada zlepší, když jsme depresivní, podpoří se také představivost a problémy, projekty i celý život získávají novou perspektivu,“ tvrdí psychiatr doktor Alan Kellas z Royal College of Psychiatrists.

Na lidskou duši působí zhoubně vytržení z přírody, protože značná část populace tráví většinu času ve velkých městech.

„Pozorováním toho, jak stromy rostou a zrají, jak mění barvy na podzim či z nich v zimě zůstávají jen kostry, jak se příroda přizpůsobuje ročním obdobím, může pomoci zpomalit naše divoké myšlenky a pomoci nám lépe pochopit naše místo ve spleti života na Zemi,“ dodává doktor Kellas. Podzim není jen obdobím splínů. Jak si ho užít na maximum?

Útulný a komfortní domov

O tom, že na podzim trávíme podstatně více času uvnitř než venku, není pochyb. Už proto je ale důležité si z interiéru vytvořit takové místo, kde vám bude dobře. Přeneste si tedy domů trochu podzimu z venku, vytvořte hřejivé dekorace a uzpůsobte si obydlí tak, aby vás uklidňovalo. Své udělají například nové závěsy či potahy, hřejivé deky a svíčky.

Více času na čtení

Čtení je bezesporu honosný koníček, který vám umožní se alespoň na chvíli odpoutat od reality a prožívat jakýkoli příběh, který je zrovna na stránkách před vámi. V dnešní uspěchané době na něj však bohužel většina lidí nemá čas, a tak vám kolikrát čtenáři poví, že toho vlastně nejvíce stíhají přečíst po cestě do práce či těsně před spaním. Ale ruku na srdce, kdo nemiluje podzimní odpoledne strávené s dobrou knihou? Zapracujte tak na komfortním čtenářském koutku u sebe doma, pořiďte si kvalitní lampičku a tradiční ušák, který byl již v dobách minulých navržený právě pro náruživé čtenáře. Samozřejmostí je ve čtenářském koutku také huňatá deka, vlněné ponožky a šálek dobrého čaje a my vám garantujeme, že takto strávený den nabere úplně jiné obrátky.

Houby podporují imunitní systém

Bramborová pánev

Bramborová pánev

15 hlasů
45min 779 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Plněné portobello

14 hlasů
35min 221kJ 95 Kč

houby portobello jsou ideální pro grilování a plnění

Ryba v sezamovém kabátku

6 hlasů
1h a 5min 995kJ 210 Kč

Porce ryby obalené v sezamovém semínku.

Poradny

Ovlivní nemocenská výši peněžité pomoci v mateřství?

Dobrý den,na mateřskou dovolenou nastuujete v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stano... Více

Jak posuzuje ÚP při žádosti o dávky příjmy na účtu?

Dobrý den,při žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi je zapotřebí doložit prohlášení o celkových m... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více