Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Bílý jogurt ve spojení s vlákninou sníží riziko rakoviny plic údajně až o třetinu

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

02.11.2019 | Zdraví a životní styl

Živý bílý jogurt je dobrou potravinou nejen pro udržování zdravé střevní mikroflóry. Podle vědců z Tennessee je také prevencí rakoviny plic. Osoby, které si dopřávají denně kelímek bílého jogurtu a zároveň konzumují hodně vlákniny, u sebe sníží riziko rakoviny plic o třiatřicet procent.

Denní konzumace jogurtu sama o sobě sníží riziko rakoviny plic o devatenáct procent, konzumace vlákniny sama o sobě zase o patnáct procent. Ve spojení je účinek vyšší. Podle všeho proto, že obě potraviny podporují zdraví prospěšné střevní bakterie, které produkují látky tlumící záněty v těle a zároveň mající protirakovinné účinky.

Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu epidemiologů z Tennessee.

„Podle našich vědomostí je to první studie, která spojuje možnou spoluúčinnost vlákniny a jogurtu v prevenci rakoviny plic,“ tvrdí autoři z Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu.

A jak ještě může být jogurt a vláknina přínosem pro náš organismus?

Mléčný výrobek k nezaplacení

Že jogurt je jen obyčejným mléčným výrobkem? Ale jděte! Chutné dobro v kelímku, jehož původ není dodnes zcela objasněn, je takový malý zázrak. Pokud si pochutnáte na produktu s obsahem živých kultur, věřte, že svíráte v ruce jednoho z nejlepších probiotických pomocníků. Jogurt jako takový ovšem neprospěje jenom vašemu trávení, neboť zvyšuje i odolnost kostí, a podle některých odborníků dokonce přispívá k normalizaci cholesterolu a krevního tlaku. Navíc funguje jako léčitel kvasinkové infekce.

Bez vlákniny to nepůjde

Vlákninu rozdělujeme do dvou druhů, takzvanou nerozpustnou a rozpustnou. Každá plní mírně odlišné funkce, ale obě naše tělo potřebuje.

Nerozpustná vláknina je vláknina nerozpustná ve vodě a často se o ní hovoří jako o „střevním kartáči“. Tento druh vlákniny se nachází v semenech a slupkách ovoce, celozrnném pečivu a v hnědé rýži.

Naopak rozpustná vláknina má schopnost vstřebávat vodu, a tak velmi snadno bobtná a zvětšuje svůj objem až několikanásobně. Při její konzumaci je nutné hodně pít, aby nezpůsobila zácpu. Pomáhá například regulovat cholesterol a hladinu cukru v krvi. Potraviny bohaté na tento druh vlákniny zahrnují ovesné vločky, ořechy, fazole a jablka.

Ženám stárnou cévy rychleji

Novoroční čočková polévka

Novoroční čočková polévka

12 hlasů
1h a 5min 519 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vepřové kousky na zázvoru

9 hlasů
55min 1020kJ 185 Kč

Pikantní vepřové kousky na bílém víně se zázvorem.

Minutka z hovězí svíčkové

19 hlasů
35min 683kJ 140 Kč

Nudličky hovězího masa paprikou a brokolicí.

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pozvání na schůzku vám udělá opravdu velkou radost. Přesto se na malou chvilku neubráníte panice a strachu. Byla by však obrovská škoda, abyste zahodili svoji šanci kvůli nedostatku sebevědomí. Hoďte obavy za hlavu a zkuste si rande jednoduše užívat.

Více