Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Příznaky, které signalizují nedostatek vitaminu A

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

31.12.2019 | Zdraví a životní styl

Nějak podivně vás svědí oční víčka? Pak je na konzumaci batátů nebo rajčat nejvyšší čas. Jde totiž o učebnicový příklad absence vitaminu A! Ovšem zbystřit byste měli i při častých střevních infekcích a šerosleposti.

Že vitamin A souvisí jenom s očima? Ale kdeže. Tato v tucích rozpustná látka zasahuje do fungování imunitního systému i reprodukce. Zároveň podporuje krevní cirkulaci, zpomaluje proces biologického stárnutí a zlepšuje kvalitu pleti i vlasů. Nelze opomenout, že rovněž „kontroluje“ stav sliznic a zahání únavu. Jakožto silný antioxidant navíc snižuje riziko mnoha chronických onemocnění. Denní doporučená dávka „áčka“ je něco mezi 0,8 až 1 mg, přičemž ho můžete čerpat například z batátů, dýně, rajčat nebo hovězích jater. Co když ho v těle nemáte dost? Zpravidla to naznačují tyto indicie…

Pomoc, to strašně svědí!

Prvním varovným příznakem absence „áčka“ bývá zánět očních víček doprovázený nepříjemným svěděním i pocitem pálení. Na jeho „podmíru“ by vás však měla upozornit i náhlá šeroslepost, popřípadě vysušení slzných kanálků a dehydratace vnějšího oka (xerophthalmie). Podle čeho dalšího lze odhadnout, že se rýsuje problém?

Trable zvaná hroší kůže

Hyperkeratóza. Pokud vám tento termín nic neříká, jde o zhrubnutí a zrohovatění epidermu. To nepředstavuje jen estetický problém, neboť praskliny objevující se na místech vystavené zátěži, což jsou ruce a nohy, dost bolí. I tahle patálie nastává, když organismus volá po vitaminu A! Ovšem může být i hůř, neboť žádnou výjimkou není ani frynoderma. Slovník cizích slov tuto chorobu vysvětluje jako onemocnění, při němž pokožka svým vzhledem připomíná bradavičnatou kůži ropuchy. Ano, čtete správně.

Časté průjmy a střevní infekce

V případě, že člověk čelí nedostatku jmenované látky, má jeho gastrointestinální trakt tendenci produkovat méně hlenů, jež poskytují ochrannou bariéru žaludečním sliznicím. Tahle situace poskytuje ideální podmínky pro množení mikrobů a vznik průjmů i infekcí. Oslabená je ale také imunita, která není schopná čelit útočícím choroboplodným zárodkům. Stačí vám tyto důvody k tomu, abyste si příjem „áčka“ začali bedlivě hlídat?

Talíř plný zdravých dobrot pro celkovou pohodu těla

Bezlepkový salát z cizrny

Bezlepkový salát z cizrny

13 hlasů
20min 858 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Penne s houbami

12 hlasů
45min 948kJ 85 Kč

Recept na rychlé těstoviny s houbami.

Kuřecí čtvrtky dušené s červeným zelím

3 hlasy
1h a 30min 364kJ 150 Kč

Kuřecí maso, červené zelí a mrkev. Skvělý nedělní oběd.

Poradny

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Počítají se do zameškaných směn i státní svátky?

Dobrý den,nárok na dovolenou se Vám krátí o 1/12 za prvních 100 zameškaných směn a o další 1/12 z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více