Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Příznaky, které signalizují nedostatek vitaminu A

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

31.12.2019 | Zdraví a životní styl

Nějak podivně vás svědí oční víčka? Pak je na konzumaci batátů nebo rajčat nejvyšší čas. Jde totiž o učebnicový příklad absence vitaminu A! Ovšem zbystřit byste měli i při častých střevních infekcích a šerosleposti.

Že vitamin A souvisí jenom s očima? Ale kdeže. Tato v tucích rozpustná látka zasahuje do fungování imunitního systému i reprodukce. Zároveň podporuje krevní cirkulaci, zpomaluje proces biologického stárnutí a zlepšuje kvalitu pleti i vlasů. Nelze opomenout, že rovněž „kontroluje“ stav sliznic a zahání únavu. Jakožto silný antioxidant navíc snižuje riziko mnoha chronických onemocnění. Denní doporučená dávka „áčka“ je něco mezi 0,8 až 1 mg, přičemž ho můžete čerpat například z batátů, dýně, rajčat nebo hovězích jater. Co když ho v těle nemáte dost? Zpravidla to naznačují tyto indicie…

Pomoc, to strašně svědí!

Prvním varovným příznakem absence „áčka“ bývá zánět očních víček doprovázený nepříjemným svěděním i pocitem pálení. Na jeho „podmíru“ by vás však měla upozornit i náhlá šeroslepost, popřípadě vysušení slzných kanálků a dehydratace vnějšího oka (xerophthalmie). Podle čeho dalšího lze odhadnout, že se rýsuje problém?

Trable zvaná hroší kůže

Hyperkeratóza. Pokud vám tento termín nic neříká, jde o zhrubnutí a zrohovatění epidermu. To nepředstavuje jen estetický problém, neboť praskliny objevující se na místech vystavené zátěži, což jsou ruce a nohy, dost bolí. I tahle patálie nastává, když organismus volá po vitaminu A! Ovšem může být i hůř, neboť žádnou výjimkou není ani frynoderma. Slovník cizích slov tuto chorobu vysvětluje jako onemocnění, při němž pokožka svým vzhledem připomíná bradavičnatou kůži ropuchy. Ano, čtete správně.

Časté průjmy a střevní infekce

V případě, že člověk čelí nedostatku jmenované látky, má jeho gastrointestinální trakt tendenci produkovat méně hlenů, jež poskytují ochrannou bariéru žaludečním sliznicím. Tahle situace poskytuje ideální podmínky pro množení mikrobů a vznik průjmů i infekcí. Oslabená je ale také imunita, která není schopná čelit útočícím choroboplodným zárodkům. Stačí vám tyto důvody k tomu, abyste si příjem „áčka“ začali bedlivě hlídat?

Ženám stárnou cévy rychleji

Hovězí svíčková s houbami a zeleninou

Hovězí svíčková s houbami a zeleninou

12 hlasů
40min 751 kJ 155 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Houbové knedlíčky

11 hlasů
1h a 5min 969kJ 95 Kč

Houbové knedlíčky jako samostatný oběd nebo příloha.

Polévka z bílých fazolí

10 hlasů
55min 238kJ 60 Kč

Fazolová polévka s kroupami a uzeným masem.

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pozvání na schůzku vám udělá opravdu velkou radost. Přesto se na malou chvilku neubráníte panice a strachu. Byla by však obrovská škoda, abyste zahodili svoji šanci kvůli nedostatku sebevědomí. Hoďte obavy za hlavu a zkuste si rande jednoduše užívat.

Více