Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chrápání a apnoe jsou způsobeny nadbytkem tuku v jazyce

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

23.01.2020 | Zdraví a životní styl

Lidé s nadváhou a obézní výrazně častěji chrápou a trpí tzv. apnoe, tedy zástavou dechu během spánku. Podle vědců z Pensylvánie jsou přitom vyluzování hlasitých chrčivých zvuků při spánku a zástava dechu způsobeny ztučnělým jazykem. Lidé se přitom v množství tuku v jazyku liší. Téměř vždy ale pomůže, když výrazně sníží množství uloženého tuku v těle. Pokud se v rámci indexu tělesných proporcí dostanou do normy, chrápání může zcela zmizet. Chrápání a apnoe jsou tak nejčastěji průvodním znakem obezity.

Genetika ovlivňuje nejen to, jak velký má člověk jazyk, ale také to, jestli a kolik tuku se v něm ukládá. Čím více tuku jazyk obsahuje, tím spíš člověk chrápe. Prokázali to vědci z Pensylvánie.

„Mluvíte, jíte a dýcháte pomocí jazyka, proč se v něm tedy ukládá tuk? Není to jasné, může to být jak genetikou, tak prostředím, ale čím méně má člověk tuku v jazyku, tím méně tento kolabuje do krku během spánku,“ tvrdí doktor Richard Schwab z University of Pennsylvania.

Podle jeho výzkumu redukce tuků na těle o deset procent vede ke zlepšení dýchání v noci o třicet procent. A komu se podaří zbavit nadbytku tuku a dosáhnout normální postavy, může přestat chrápat úplně.

„Teď, když víme, že je rizikovým faktorem pro chrápání a apnoe tuk v jazyku a že omezením množství tuku v těle se kondice zlepší, máme jasnou léčbu pro tyto problémy,“ míní doktor Schwab.

A jak ještě lze apnoe zmírnit?

Dejte si večer speciální drink

Mnozí „pacienti“ trpící spánkovou apnoí doslova přísahají, že sklenice teplé vody s jednou polévkovou lžící medu hodně pomáhá. Je to možné? Ano. Včelí produkt je přirozeně antibakteriální, takže očistí a zprůchodňuje dýchací cesty, navíc do jisté míry navozuje pocit ospalosti. Vsadíte na tento nápoj i vy?

Pěstujte pravidelný pohyb

Kromě toho, že vám cvičení pomůže zachovat si pracně získané křivky, přispěje i k posílení celého dýchacího systému. A to je to, oč tu běží! 

Lidstvo vyhodí denně potraviny v celkové hodnotě 2 200 ki...

Candát na másle

Candát na másle

8 hlasů
60min 594 kJ 145 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí kousky se zeleninou

13 hlasů
1h a 20min 575kJ 120 Kč

Jarní kuřecí kousky se zeleninou, sytý oběd pro celou ...

Salát z růžičkové kapusty

12 hlasů
30min 366kJ 45 Kč

Skvělá příloha k pečenému masu, jako samostatný lehký ...

Poradny

Pracuji na DPP, jak získat nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Pobírám ID 2. stupně, dostanu PPM a RP?

Dobrý den,pokud kromě invalidního důchodu nepobíráte jiný příjem (nevykonáváte výdělečnou činnost... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete takříkajíc balancovat nad propastí. Nevěra bude velice lákavá a k jejímu uskutečnění se dostanete opravdu blízko. Nakonec si však vzpomenete na všechno, co jste do svého vztahu investovali, a odoláte. Uvidíte, že je to sprá...

Více