Rakovina prsu postihuje mladé ženy i muže

Preventivní vyšetření prsu by mělo být samozřejmostí pro každou ženu i v mladším věku. Riziko karcinomu prsu se zdaleka netýká jen žen ve skupině nad 45 let, ale postihuje i ženy mladší. Rakovina prsu ohrožuje ale i muže.

„Screeningem prsu u žen nad 45 let se prokáže nádor v nehmatném stadiu asi u 5 a více žen z 1000 vyšetřovaných. Některá pracoviště uvádějí dokonce výskyt u 11 našich pacientech z 1000,“ tlumočí celorepublikové statistiky sonografistka MUDr. Eva Hledíková. Statistiky dokládají, že výskyt zhoubného nádoru roste s věkem. „U žen nad 45 let, které podléhají screeningu, se počty nádoru prsu v populaci zvyšují, ale zvyšuje se současně počet záchytu ve 1. stadiu, tedy vyléčitelném. Snižuje se úmrtnost a zvyšuje se tak počet úplných vyléčení,“ konstatuje MUDr. Eva Hledíková. 

Ohrožena stále mladší generace

Ovšem i v mladší generaci (cca 20–40 let ) přibývá více pacientek: „U mladých žen se absolutní počty nádoru prsu zvyšují jen o desítky, tedy málo. Nicméně tím, že standardně plošně nejsou nijak vyšetřované, přichází často až v pozdním stadiu k prvnímu vyšetření,“ upozorňuje mamoložka Renáta Kalajová s tím, že právě včasná diagnóza karcinomu prsu je hlavním smyslem screeningových vyšetření.

Rakovina prsu se nevyhýbá ani mužům

I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jedná se ale o diagnózu vzácnou. Ročně je hlášeno okolo 40 případů tohoto onemocnění u mužů k cca 5800 případů rakoviny prsu u žen. „Rakovina prsu u mužů se projevuje bulkou pod bradavkou nebo u dvorce. Dochází ke vtažení nebo deformaci bradavky. Muži často přicházejí již s pokročilým prsním nádorem ve formě kožního vředu. Rakovina u mužů se léčí stejně jako u žen operací s následnou onkologickou léčbou. Muži s rakovinou prsu by měli být geneticky vyšetřeni“, říká mamoložka MUDr. Renata Kalajová a dodává: „Muži se na rozdíl od žen nemusí preventivně pravidelně samovyšetřovat. Je ale důležité, pokud je BRCA pozitivní jejich matka, nechat se také geneticky vyšetřit, protože BRCA gen, který může za vznik rakoviny prsu nejen u žen, ale i mužů, je dědičný z 50 % bez rozdílu pohlaví.“

Uvažujete o zvětšení prsou? Nechte se vyšetřit mamologem

Nejčastější estetickou operací u nás je zvětšení poprsí nebo jejich modelace. Každý rok tyto zákroky postupuje tisíce žen. Před samotným operačním zásahem by si ale každá žena měla zajít na preventivní mamologickou, prohlídku prsou, jejíž součástí je i sonografie. Ta kromě jiných změn v tkáni odhalí přítomnost karcinomu či vyšší riziko jeho vzniku.

Primárním cílem preventivního předoperačního vyšetření je odhalit všechny nemocné pacientky.  A přestože výsledek mamologického vyšetření není pro zvětšení či modelaci prsou povinné předložit, měli by se o to snažit nejen lékaři, ale především ženy samy.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
18:33

Intenzivní trénink na nohy

Intenzivní trénink na nohy
08:50

Protažení na nohy

Protažení na nohy
11:38

Cvičení na ruce a záda

Cvičení na ruce a záda

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

V partnerství uvidíte problémy i tam, kde ve skutečnosti nejsou. Proto se snažte zachovat chladnou hlavu a nedělejte ukvapené závěry. Mohli byste jich totiž později hořce litovat. Nenechte se zmást jízlivými řečmi ostatních. Mohou mít své záměry! Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

64 Příspěvků
Poslední příspěvek 10:28
150 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
37 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat