Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nezapomínejte na doplnění zinku a selenu

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

20.03.2020 | Zdraví a životní styl

Užíváte vitamin C ostošest, protože se domníváte, že s ním máte nad chřipkou vyhráno? Z preventivního hlediska byste měli dbát i na příjem zinku a selenu. Proč?

Příroda se pomalu probouzí a dny se příjemně prodlužují. Že jaro už je skutečně tady, poznáme i podle hřejivějších slunečních paprsků a zpívajících ptáků. Co je jeho symbolem? V souvislosti s tímto ročním obdobím se mluví zejména o depresích, velkém úklidu a chřipce. Proč se právě teď tohle onemocnění tolik rozmáhá?

Faktory, které vás mohou odkázat k lékaři

Možná si říkáte, že chřipkový virus je jen dozvukem nedávné epidemie. Z části máte pravdu, nicméně podle lékařů z amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí jeho aktuálnímu šíření pomáhá i skutečnost, že je náš organismus po zimě oslabený. Nošení méně teplého oblečení tak nahrává prochladnutí, což zvyšuje riziko nákazy. Mnozí také podceňují počáteční příznaky, a i když se necítí fit, vyrazí na procházku, protože si chtějí užít hezkého počasí.

V pozoru i největší ostražitosti bychom dle názoru zmíněných expertů měli být až do začátku dubna, kdy „chřipková sezona“ definitivně končí. Co pro sebe v rámci prevence můžete udělat? Soustřeďte se na příjem živin posilujících imunitu. Kromě omílaného vitaminu C jsou to třeba tyhle!

Zinek, přítel do nepohody

O existenci zinku jakožto prospěšného minerálu slyšel každý, ovšem málokdo tuší, k čemu je vlastně dobrý. Jak jste na tom vy? Víte, že je nezbytný pro normální růst a regeneraci? Zároveň se podílí na vývoji enzymů, stejně jako na samotné produkci i aktivitě bílých krvinek, což jsou vlastně základní „pilíře“ obranyschopnosti. Nepostradatelnost zinku potvrzuje skutečnost, že jeho nedostatečné množství v těle bývá spojováno s opakovanými infekcemi, kožními problémy, zánikem vlasových kořínků i reprodukčními poruchami. Načerpáte ho z tučných ryb, mořských plodů, mléčných výrobků, luštěnin, pohanky, rýže a kukuřice.

Nezapomínejte na selen

Další látkou, která podpoří vaše zdraví i kondici, je selen. Ten nese odpovědnost za imunitní reakce a ochranu před záněty. Dále snižuje riziko rakoviny a zlepšuje kvalitu pokožky. Pochvalu si zaslouží i za to, že prospívá celému kardiovaskulárnímu systému, tlumí příznaky astmatu a pozitivně ovlivňuje kognitivní funkce. Chcete-li navýšit jeho hladinu, v obchodě se poohlédněte po potravinových zdrojích v podobě slunečnicových semínek, brambor, fazolových lusků, hub a obilovin.

Rizika spojená s užíváním léků proti bolesti

Penne s kuřecím masem

Penne s kuřecím masem

2 hlasy
2h a 0min 750 kJ 200 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Srnčí řízky s brusinkami

6 hlasů
1h a 30min 607kJ 300 Kč

Recept na srnčí maso, upravené s brusinkami. Můžete se...

Zapečené mleté maso

7 hlasů
1h a 30min 547kJ 160 Kč

Mleté vepřové maso zapečené s rajčaty a sýrem.

Poradny

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více