Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Namožená záda by se měla především šetřit

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

06.04.2020 | Zdraví a životní styl

Za bolestí zad často stojí jejich přetažení a namožení. Ale máme dobrou zprávu – proti namoženým zádům můžete udělat něco i vy sami.

Nejčastější není bolest hlavy, ale bolest zad. A to často dlouhodobě. Téměř jedna čtvrtina žen a šestina mužů si stěžuje na chronické bolesti zad – ačkoli lékaři u většiny z nich neznají žádnou konkrétní příčinu. Často nejsou na vině vleklých obtíží ani onemocnění meziobratlových plotének, ani degenerativní změn. Ve více než 80 % případů se jedná o namožené svaly. Lékaři to nazývají „myofasciální bolestivý syndrom“.

Začíná to nepozorovaně

Lehké, ale monotonní pohyby, třeba při práci na počítači, a chybějící tělesná rovnováha vedou k tomu, že se stahuje stále stejné malé množství svalových vláken, zatímco ostatní  se nepoužívají vůbec. Pokud tyto namáhané svaly nemůžete odpovídajícím způsobem zase uvolnit, špatně se prokrvují a jsou nedostatečně zásobeny látkami pro jejich výživu, vaziva se „okyselují“, jejich pH klesá. A jsou uvolňovány látky, které aktivují senzory bolesti ve svalech. Ty působí slabými, ale neustále se opakujícími impulzy na nervové buňky v oblasti zad. Časem se stanou nervové buňky přecitlivělé, vnímají signály intenzivněji a vysílají k mozku jasnou zprávu – bolest.

O záda se starejte včas

Pokud namoženým zádům nedopřejete úlevu a odpočinek včas, zkrátí se svalové tkáně. A tak jejich práci převezmou jiné, dosud nevyužívané svaly a dopadne to s nimi stejně. U žen se často jedná o oblast šíje a horních zad. Přesto je často velmi těžké lokalizovat bolest blíže. Takže postižení mají občas pocit, že je bolí celá záda nebo dokonce celé tělo. Mnoho lidí pocítí bolest napnutých svalů až po letech, takže terapie je potom samozřejmě delší.

Trpělivost se vyplácí

Začít šetřit svaly, které drží páteř a umožňují nám pohyb, by byla právě ta špatná cesta. Lepší je kombinace cíleného uvolňování zatuhlých svalů a procvičování. Před každým cvičením a po něm byste neměli zapomínat na důkladné protažení. Protože pokud namožené svaly začnete procvičovat hned bez protažení, zatuhnou teprve pořádně. Kromě cvičení se doporučují také masáže. Podle posledních studií ale samotné masáže nepomohou, vždy je dobré je kombinovat s cvičením.

U lehčích případů ucítíte zlepšení po dvou až třech měsících tréninku, u chronických obtíží napravení trvá déle. Lékaři však upozorňují na to, že kdo jednou trpěl bolestmi zad, bez správného cvičení se bude bolest neustále vracet. Dobré je proto cvičit pravidelně 15 až 20 minut každý den a celý život.

Rajčata uchovávaná v lednici mají stejnou chuť jako ta dr...

Těstoviny se žampióny

Těstoviny se žampióny

12 hlasů
45min 593 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí kousky s dijonskou hořčicí

7 hlasů
55min 474kJ 200 Kč

Dušené kuřecí kousky s dijonskou hořčicí.

Těstoviny s vepřovým masem

9 hlasů
1h a 30min 800kJ 160 Kč

Těstoviny zapečené s masem a houbami.

Poradny

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Po konci zaměstnání jsem opět pracovala, dostanu PPM?

Dobrý den,situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více