Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Víno zabíjí bakterie způsobující zubní plak a bolest v krku

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

27.03.2020 | Zdraví a životní styl

Zachovat si zdraví ústní dutiny je důležité nejen pro krásný úsměv, ale i pro celkovou kondici. Hodně překvapivým zlepšovákem je v tomhle směru víno, které kromě toho, že čistí zuby, může ulevit i při angíně.

O prospěšnosti, nebo naopak škodlivosti alkoholu se vědci přeli celá léta. Jak zní konečný ortel? Podle nejnovějších zjištění má kupříkladu víno, je-li konzumované s mírou, pozitivní vliv na tepny, kardiovaskulární systém i paměť. Svým způsobem také prý přispívá k regulaci škodlivého cholesterolu, a díky vysokému podílu minerálů udržuje tělesnou i duševní aktivitu. To nezní špatně, viďte? A teď si představte, že sklenka tohoto „nápoje bohů“ klidně může být dentální pomůckou i léčivem při angíně.

Idea, s níž se vinaři rádi ztotožní

Závěry jisté studie, které zveřejnil magazín Journal of Agricultural and Food Chemistry, sdělují, že víno do jisté míry dokáže čistit zuby a ulevuje od bolestí v krku. Jak se na takový objev přišlo? Odborníci provedli unikátní test, při němž širokou škálu bakterií, včetně salmonely a E. coli, vložili do různých nápojů. Patogeny následně zůstaly po dobu 48 hodin „namočené“ v pivu, vínu, dietní sodě, obyčejné vodě, mléku i konzervované kyselejší šťávě. Cílem pokusu bylo zjistit, zda jsou škodlivé organismy v takovém prostředí vůbec schopné přežít. Finální analýza nashromážděných dat odhalila zajímavé skutečnosti.

Není pití jako pití

Vyšlo totiž najevo, že nejvíce bakterií uhynulo právě ve víně. O poznání menší patogenní ztráty zapříčinilo pivo a dietní soda. Naopak prosperující podmínky nalezly zárodky způsobující celou řadu nemocí ve vodě a mléce. Ale zpět k tématu. Myšlenkou, že alkoholické občerstvení z hroznů může posloužit jako likvidátor zákeřných mikrobů, se začali vědci zabývat ještě intenzivněji.

Bílé či červené. Které je účinnější?

Druhá fáze pokusu spočívala v důkladném prošetření antibakteriálních vlastností vína a jeho vlivu na zdraví ústní dutiny. Experti tentokrát v rámci průzkumu využili pouze bakterie způsobující zubní plak a bolest v krku. Výsledek prokázal, že zatímco oba druhy vykazují slibné dezinfekční schopnosti, to červené si při eliminaci choroboplodných zárodků vedlo o něco lépe. Budete si jím „čistit“ chrup i vy?

Předčasná menopauza připravenou ženu nepřekvapí

Kynutý bramborák

Kynutý bramborák

30 hlasů
60min 820 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z bobu a jahod

7 hlasů
35min 1188kJ 120 Kč

Mladé křupavé špenátové listy s vařenými boby.

Dušené vepřové nudličky

12 hlasů
1h a 15min 746kJ 120 Kč

Vepřové nudličky s anglickou slaninou.

Poradny

Pracovala jsem na DPČ a HPP, mám nárok na PPM?

Dobrý den,předpokládám, že Vám jde o nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou),... Více

Když dá syn souhlas s adopcí, musí dál platit výživné?

Dobrý den,jestliže Váš syn udělí souhlas s adopcí a jeho dceru (Vaši vnučku) adoptuje současný ma... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více