Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Víno zabíjí bakterie způsobující zubní plak a bolest v krku

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

27. 3. 2020 | Zdraví a životní styl

Zachovat si zdraví ústní dutiny je důležité nejen pro krásný úsměv, ale i pro celkovou kondici. Hodně překvapivým zlepšovákem je v tomhle směru víno, které kromě toho, že čistí zuby, může ulevit i při angíně.

O prospěšnosti, nebo naopak škodlivosti alkoholu se vědci přeli celá léta. Jak zní konečný ortel? Podle nejnovějších zjištění má kupříkladu víno, je-li konzumované s mírou, pozitivní vliv na tepny, kardiovaskulární systém i paměť. Svým způsobem také prý přispívá k regulaci škodlivého cholesterolu, a díky vysokému podílu minerálů udržuje tělesnou i duševní aktivitu. To nezní špatně, viďte? A teď si představte, že sklenka tohoto „nápoje bohů“ klidně může být dentální pomůckou i léčivem při angíně.

Idea, s níž se vinaři rádi ztotožní

Závěry jisté studie, které zveřejnil magazín Journal of Agricultural and Food Chemistry, sdělují, že víno do jisté míry dokáže čistit zuby a ulevuje od bolestí v krku. Jak se na takový objev přišlo? Odborníci provedli unikátní test, při němž širokou škálu bakterií, včetně salmonely a E. coli, vložili do různých nápojů. Patogeny následně zůstaly po dobu 48 hodin „namočené“ v pivu, vínu, dietní sodě, obyčejné vodě, mléku i konzervované kyselejší šťávě. Cílem pokusu bylo zjistit, zda jsou škodlivé organismy v takovém prostředí vůbec schopné přežít. Finální analýza nashromážděných dat odhalila zajímavé skutečnosti.

Není pití jako pití

Vyšlo totiž najevo, že nejvíce bakterií uhynulo právě ve víně. O poznání menší patogenní ztráty zapříčinilo pivo a dietní soda. Naopak prosperující podmínky nalezly zárodky způsobující celou řadu nemocí ve vodě a mléce. Ale zpět k tématu. Myšlenkou, že alkoholické občerstvení z hroznů může posloužit jako likvidátor zákeřných mikrobů, se začali vědci zabývat ještě intenzivněji.

Bílé či červené. Které je účinnější?

Druhá fáze pokusu spočívala v důkladném prošetření antibakteriálních vlastností vína a jeho vlivu na zdraví ústní dutiny. Experti tentokrát v rámci průzkumu využili pouze bakterie způsobující zubní plak a bolest v krku. Výsledek prokázal, že zatímco oba druhy vykazují slibné dezinfekční schopnosti, to červené si při eliminaci choroboplodných zárodků vedlo o něco lépe. Budete si jím „čistit“ chrup i vy?

Nedostatek spánku trápí téměř třetinu Čechů

Cuketové nudličky s oříšky

Cuketové nudličky s oříšky

11 hlasů
20min 819 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Voňavá kuřecí stehna

11 hlasů
55min 726kJ 120 Kč

Jednoduchá příprava kuřecích stehen s vůní máty.

Zapečené mleté maso s tymiánem

14 hlasů
1h a 5min 1007kJ 120 Kč

Recept „vše v jednom“.

Poradny

Může mi dát škola výpověď nebo snížit úvazek?

Dobrý den,škola jako Váš zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku p... Více

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více