Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sedm mýtů o potu

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

20. 5. 2020 | Zdraví a životní styl

Když se v podpaží na nové bílé halence objeví známé nepřijemné fleky, nejspíš vás to naštve. Proti potu snad neexistuje žádné účinné řešení. Ale takovou měrou, jakou tuhle otravnou tělní tekutinu nesnášíte, stejnou je pro tělo životně důležitá. Protože tím, jak se pot odpařuje, ochlazuje tělo a brání jeho přehřátí. Co se pocení týká, existuje celá řada předsudků a mýtů. Ale co je na nich pravdy?

Studené nápoje chrání před pocením

Bylo by to hezké, zvlášť když je venku nesnesitelné vedro a pot z vás jenom teče. Ale ve skutečnosti je tomu právě naopak. Studenými nápoji sice ochladíte žaludek, což je zprvu velmi příjemné. Ale mozek dostane signál, že je zima a okamžitě stoupne teplota těla. Lepší je tedy pít nápoje vlažné.

Pot je vždy nepříjemně cítit

To není pravda. Čerstvý pot je téměž bez zápachu. Výjimku tvoří dospívající, jejichž hormonální změny mohou za to, že zapáchá i čerstvý pot. Proč ale máme tedy tak často v nose nepříjemný zápach? Na vině jsou bakterie, které pot rozkládají.

Nejvíce se potíme v podpaží

Zní to neuvěřitelně, ale ve skutečnosti vzniká v podpaží méně než 1 procento potu. Od čeho tedy jsou ty obrovské fleky na tričku? Problém jsou naše paže, protože podpaží téměř celé zakrývají, a pot se tak pomaleji odpařuje. Zůstává tedy na kůži a je příčinou těch nehezkých skrvn. Kromě toho se tak mohou v teplém a vlhkém prostředí lépe rozmnožovat bakterie – proto tam také nejvíce vzniká výše uvedený zápach.

Lidé, co sportují, se potí méně

Právě naopak! Čím trénovanější někdo je, tím dříve se začíná potit. Protože tělo sportovce reaguje okamžitě – jakmile stoupne tělesná teplota, ihned začne s chladicím procesem – pocením. Tím se zvyšuje teplota těla jen velmi pomalu, což zase zlepšuje výkonnost.

Pocením se hubne

Bohužel ne. Jen pocením samotným opravdu zhubnout nemůžete – alespoň ne tak, jak byste si mysleli a hlavně chtěli. Silným pocením, třeba v sauně, ztrácíme v první řadě především tekutiny. V normálním případě je to asi 100 až 500 mililitrů za den. Pokud budete extrémně aktivní celý den, můžete ztratit dokonce jeden až dva litry. To je pak patrné také na váze – ale je životně důležité ztrátu tekutin zase doplnit!

Ženy a muži se potí stejně

Ani to není pravda. Muži se potí více a rychleji než ženy. Může za to mužský hormon testosteron, který otevírá potní kanálky. Ostatně – během menopauzy se potí i ženy více. Důvodem je zvyšující se hladina testosteronu během menopauzy.

V zimě se nepotíme

Taky chyba. I v zimě musí tělo regulovat svoji teplotu, už jenom proto, že jsou velké rozdíly mezi teplotami venku a uvnitř. Teple se oblečeme, abychom se chránili proti studenému vzduchu – a většinou nosíme i neprodyšné oblečení. Takže je jasné, že se pod tím potíme stejně jako v létě.

Nefiltrované pivo je silné probiotikum

Studená cuketová polévka

Studená cuketová polévka

9 hlasů
50min 592 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Mrkvové „tzatziki“

13 hlasů
15min 195kJ 85 Kč

Vyzkoušejte recept na trochu jiné "tzatziki".

Brambory s rukolou

11 hlasů
45min 894kJ 70 Kč

Bramborový salát s rukolou a sýrem.

Poradny

Dokládají se příjmy z brigády při žádosti o dávky?

Dobrý den,podle zákona o státní sociální podpoře, který upravuje výplatu příspěvku na bydlení a p... Více

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více