Dlouhodobé omezení příjmu červeného masa je prevencí chorob srdce

Vědci z Harvardovy univerzity publikovali výsledky třicetiletého sledování stravy u dvou set tisíc osob a vliv jejich jídelníčku na zdraví srdce a cév. Z výzkumu vyplývá, že neexistuje jediná strava, která by byla pro zdravou oběhovou soustavu nejlepší. Mít v dobré kondici srdce a cévy lze při dodržování různých diet. Ale podstata je u všech stejná – vynechání červeného masa a uzenin, omezení konzumace slazených nápojů a cukru a omezení konzumace nasycených tuků. Naopak zvýšený příjem syrového ovoce, zeleniny, ryb, luštěnin, celozrnných obilovin, ořechů a olivového oleje.

„Neexistuje žádná strava, která by padla všem a byla nejlepší pro všechny. Člověk může kombinovat různé potraviny rozličným způsobem, aby získal zdravé stravovací návyky, které budou odpovídat jeho individuálním potřebám, jeho chuti a kulturní tradici,“ tvrdí profesor Frank Hu z Harvardovy univerzity.

Podle něj však vždy platí, že by člověk neměl konzumovat vůbec nebo minimálně červené maso a uzeniny, dále by neměl konzumovat slazené nápoje a cukr v sladkostech a dezertech, také by měl na minimum omezit nasycené tuky. Velmi střídmě by měl konzumovat červené víno. Naopak ve velké míře si dopřávat zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy, celozrnné obiloviny, olivový olej, ryby a bílé maso.

„Osoby, které se během třicetiletého sledování držely nejlépe zásad zdravého životního stylu, byly ohroženy chorobami oběhové soustavy o jednadvacet procent méně než ty, které se s ohledem na zdravý životní styl stravovaly nejhůře,“ tvrdí profesor Hu.

A za jaké potraviny vám srdce poděkuje?

Ovesné vločky

Ovesné vločky mají už nějakou dobu status super snídaně. A není se vůbec čemu divit! Jejich jedinečné složení dodává energii, bojuje proti zánětům, podporuje hubnutí a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Opěvovanému obilnému výrobku nelze odepřít ani fakt, že pomáhá regulovat cholesterol, zatímco přispívá k normalizaci krevního tlaku. A tím se dostáváme k tomu, že „miska ovsa“, jež v podstatě stojí pár korun, vlivem svého nutričního profilu poskytuje prevenci před kardiovaskulárními chorobami. Ano, tady skutečně platí úsloví, že za málo peněz, hodně muziky…

Rajčata

Že jsou zralá rajská jablíčka červená, toho si bezesporu všiml každý. Málokdo ale tuší, proč tomu tak je. Svůj typický odstín mají díky lykopenu, což je unikátní barvivo, které spadá do kategorie karotenoidů. Tento antioxidant má v popisu práce chránit srdce před poškozením. Jeho pole působení je však ještě o něco širší, protože podle vědců snižuje riziko rakoviny a oddaluje řídnutí kostí. Co říkáte, nedostali jste chuť na rajčatový salát?

Mango

Plody mangovníku představují exotiku, kterou si může dovolit každý, a to i v našich netropických končinách. Tenhle cizokrajný „dáreček“ je považován za prostředek, který předchází poškození cév a celkově zlepšuje odolnost organismu. Mimochodem, je známý také tím, že stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a svědčí ostrému zraku, takže ho oceníte z více důvodů.


Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci tohoto znamení milují drahé věci, v nichž vidí odraz svých úspěchů a za které jsou schopni utratit občas až závratné sumy peněz. A zatímco jejich okolí vrtí hlavou nad jejich domnělou rozhazovačností a Berany podezírají, že chtěj&iac... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

6 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:53
8 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:52
11 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:49

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat