Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Za zápach potu může pravěká bakterie

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

07.08.2020 | Zdraví a životní styl

Britští vědci získali od jednoho z největších výrobců kosmetiky společnosti Unilever grant na výzkum bakterií způsobujících nepříjemný zápach v podpaží a v oblasti genitálií. Biologové z Univerzity v Yorku zjistili, že tyto silně čpavé látky produkují jen některé bakterie, a především lidský stafylokok Staphylococcus hominis. Ten přitom osídlil podpaží našich předků už v pravěku. Zřejmě proto, že pach potu hrál důležitou komunikační roli.

Čich je totiž smysl velmi rychlý. Funguje ve zlomcích vteřiny od chvíle, kdy pachová látka podráždí senzory v nose, přes vzruch vedený do mozku po vyhodnocení významu této látky, tedy její informační hodnoty. Naši předci tak ve zlomku vteřiny dokázali čichem získat spoustu informací o svých druzích či nepříteli. Dnes už tyto informace působí na mozek jen podvědomě a v hustě osídlených aglomeracích a při moderním způsobu života v uzavřených prostorech jsou obtěžující.

Za všechno můžou bakterie

Proto Unilever dotoval výzkum bakterií způsobujících zápach potu, aby tak vytvořil ještě účinnější deodorační látky. Mikrobiologové z Univerzity v Yorku odhalili bakterie, které pach produkují. I když jich máme v podpaží a kolem genitálií spoustu, zapáchající látky tvoří jen velmi málo druhů a nejvíce Staphyloccocus hominis. To je přitom druh starý desítky milionů let, který osídlil podpaží našich dávných předků.

Nicméně týmu se podařilo zjistit, že tato bakterie používá k produkci zápachu enzym, který lze deaktivovat, takže bakterie sice v podpaží žijí dál, ale pot už nepáchne.

Budoucnost bez zápachu

„Tento výzkum nám opravdu otevřel oči. Bylo fascinující zjistit, že klíčový enzym produkující zápach existuje pouze v několika vybraných druzích bakterií, které se vyvinuly před desítkami milionů let,“ tvrdí doktor Gordon James.

„Tím, že jsme vyřešili strukturu enzymu produkujícího tělesný zápach, můžeme přesně popsat molekulární dráhu v určitých bakteriích, které produkují zápach našeho potu. To je klíčový krok vpřed v chápání toho, jak zápach našeho potu funguje, pomůže nám to také vyvinout účinné inhibitory produkce tělesného zápachu přímo ve zdroji, aniž narušíme negativně mikrobiom podpaží, který našemu zdraví velmi prospívá,“ dodala doktorka Michelle Rudden z University of York.

Nicnedělání vyžaduje každodenní trénink

Rybí filety s citrónovou kůrou

Rybí filety s citrónovou kůrou

7 hlasů
40min 436 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborové nočky se strouhankou

13 hlasů
35min 978kJ 59 Kč

Když máte chuť na jednoduchý sladký oběd.

Pečené brambory s rajčaty

7 hlasů
55min 497kJ 65 Kč

Brambory pečené v troubě s rajčaty.

Poradny

Jsem půl roku v PN, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,pokud byste pro zaměstnavatele odpracovala v letošním roce alespoň 60 dní, vznikl by Vá... Více

Zaměstnavatel mě neuvolní na asistovaný styk, co dělat?

Dobrý den,chápu, že tato situace je pro Vás obtížná. Zákonk práce jednoznačně vymezuje situace, v... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více