Jedna sardinka obsahuje mikroplasty o velikosti rýžového zrna

Vědci z Austrálie a Spojeného království testovali produkty trhů s mořskými rybami a mořskými plody. Nakoupili několik různých produktů moře na různých trzích a analyzovali je na obsah mikroplastů. Plastové částice – nejčastěji polyetylen a PVC – obsahovaly úplně všechny zakoupené produkty. Nejhůře na tom byly sardinky. V každé bylo plastů velikosti asi zrnka rýže.

Nejméně plastů obsahovali hlavonožci (chobotnice, olihně, krakatice), na gram tkáně to bylo 0,04 miligramu plastu, následovaly krevety s 0,07 mg na gram tkáně, ústřice 0,1 mg, krabi 0,3 mg a nejhůře na tom byly sardinky 2,9 mg na gram tkáně.

„S každou porcí chobotnice nebo ústřice do sebe dostaneme 0,7 miligramu plastů, s každou sardinkou třicet miligramů,“ tvrdí autorka studie doktorka Francisca Ribeiro.

Oblíbené sardinky

Sardinky jsou dravé ryby stojící výše v potravním řetězci, je tedy jasné, že se v jejich tělech plasty kumulují více než v tělech jiných mořských živočichů. Každopádně jsou důkazem, že požívání mikroplastů vede k jejich průniku do těla a kumulaci v tkáních. To samé se tedy zřejmě děje u člověka. Plasty ale můžou uvolňovat do tkání látky, které mají podobné účinky jako hormony. Jaký vliv to tedy bude mít na zdraví lidí, napovědí další roky našich životů.

Z výzkumu také vyplývá, že obsah plastů v tkáních mořských živočichů se liší nejen mezidruhově, ale také mezi jedinci jednoho druhu. Jinými slovy jedinci žijící v oblastech s vyšším výskytem mikroplastů jich do těla dostanou více než ti, kteří žijí v čistším prostředí.

Nevyhazujte odpadky do přírody

Mikroplasty se do půdy a vody dostávají z textilních vláken (akryl, nylon), z vysoce hustého polyetylenu (plastové lahve a tašky) či z rozložitelného polylaktidu. Polyetylen vysoké hustoty přitom v půdě snižuje pH (okyseluje půdu), polylaktid brzdí růst travin a spolu s nylonem a akrylem tlumí klíčivost travních semen.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
25:30

Kardio a zadeček

Kardio a zadeček
15:12

Cvičení pro zdravá záda

Cvičení pro zdravá záda
08:51

Cvičení na problémové partie - zadek a břicho

Cvičení na problémové partie - zadek a břicho

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

56 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
143 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
98 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat