Sezona klíšťat po prázdninách bohužel nekončí

Věděli jste, že v naší zemi je dlouhodobě nejvíce případů klíšťové encefalitidy z celé Evropské unie? Klíšťatům se přitom nevyhneme ani ve městech nebo na horách, navíc odborníci letos hlásí nárůst jejich počtu. Kde a na co si dát pozor?

Při koupání i na houbách

Klíšťata se nevyskytují pouze v listnatých nebo smíšených lesích. Vhodné prostředí je pro ně i v okolí vodních toků a na loukách. Ráda mají husté, nízké, listnaté porosty, ve kterých je dostatek větší zvěře, a kde zároveň roste tráva a jiná hustá vegetace. Ta vyhovuje pro změnu například hlodavcům a ptákům.

„Zatímco v minulosti se klíšťata vyskytovala jen omezeně v pásu lesů a luk podél řek, v současnosti si musíme zvyknout na to, že jejich přirozeným prostředím jsou také zahrady, parky (včetně městských) nebo i horské oblasti,“ upozorňuje na změnu, která nastala ve výskytu klíšťat MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu.

Na zahrádce

Ani na zahradě nebo v parku nejsme v bezpečí. Do města i zahrad přenáší infikovaná klíšťata zvířata – ať již ta domácí, tak volně žijící. Vědci například zjistili, že přemnožení hrabošů souvisí s rychlejším množením parazitů. „Náš výzkum ukázal, že rok poté, co se přemnoží drobní hlodavci, následuje populační exploze klíšťat. A takovým rokem byl právě ten loňský. V období od ledna do dubna došlo v tomto roce k meziročnímu nárůstu počtu případů klíšťové encefalitidy. Data jsou tedy zatím v souladu s predikcí a podporují tak naši hypotézu,“ říká vedoucí katedry ekologie a životního prostředí přírodovědecké fakulty prof. MVDr. Emil Tkadlec, CSc.

Riziko přenosu nákazy klíšťové encefalitidy na člověka je možné na zahrádce i v parcích snížit úpravou prostředí tak, aby klíšťatům vyhovovalo méně. Jednat se může vytváření přechodových zón bez vegetace, používání insekticidů nebo časté sečení trávy.

Na horách i na vodě

S klíšťaty je možné se setkat i na horách, a to až do výšky 1500 m. n. m – kromě vrcholu Sněžky tedy na celém území. Na vině jsou globální klimatické změny i přenos klíšťat ptáky, vysokou zvěří nebo psy chodícími po horách spolu s lidmi.

Klíště si ale mohou přivézt z dovolené i vodáci trávící noc na břehu nebo v kempu. Okraje řek jsou totiž díky křovinám dalším místem, kde klíšťata nejsou výjimkou. Proto by měli vodáci dbát nejen na pravidelnou kontrolu lodě, ale také svého těla.

Jak se proti klíštěti bránit

Proti klíšťové encefalitidě máme dvě zbraně – zaprvé ochranu před klíštětem, zadruhé pak před samotnou nemocí.

  • Kalhoty z hladkého a světlého materiálu – klíšťata jsou na světlém oblečení lépe vidět a po hladké látce se jim hůře leze.
  • U repelentu sledujte množství účinné látky DEET – pro sebe vybírejte repelent s vysokým obsahem, pro děti s obsahem nižším. Dávejte pozor na to, že některé repelenty (konkrétně ty s účinnou látkou permethrin) jsou určené pouze na oblečení.
  • Ať žije sušička – oblečení po příchodu z venku dejte minimálně na 15 minut do sušičky.
  • Ochrana zahrady – v zahradě ponechte přechodové zóny bez vegetace. Kromě pravidelného sečení pak myslete také na použití insekticidů. Klíšťata se totiž běžně vyskytují již i v městské zeleni.
  • Domovy domácích zvířat – speciální ochranu potřebují nejen zvířata, ale také jejich boudy a další přístřešky. Na ty je možné použít speciální druhy repelentů.






Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Chystá se velice zajímavý týden, bude obzvláště zábavný. Vesmír v tomto týdnu umožní vyšší stupeň nezávislosti, sebedůvěry a odvahy, které jsou základními vlastnostmi Beranů.Na pracovišti může být ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

78 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:23
11 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:34

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat