Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Posezení s přáteli jedině večer

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

26.08.2020 | Zdraví a životní styl

Lidé by se měli vyhýbat velkým společenským stykům dopoledne a brzy odpoledne. Podle švédských psychologů totiž člověka příliš unavují. Naopak večerní setkání s přáteli nad sklenkou či u večeře posiluje, uklidňuje a zároveň pomáhá rychleji usnout a lépe spát.

Vyplývá to z výzkumu psychologů z vysoké školy Institutu Karolinska ve Švédsku, kteří sledovali 641 pracujících dospělých. Všímali si jejich chování během dne a také kvality spánku. Z analýzy vyplývá, že lidé, kteří se stýkali s většími skupinami osob kolem poledne a chodili na hromadné obědy, byli později velmi vyčerpaní a hůře spali. Naopak ti, kteří se během dne stykům vyhýbali nebo jim v tom bránila povaha zaměstnání a kteří se naopak s přáteli či kolegy potkávali až večer, byli celkově lépe naladění, spali lépe a ráno byli odpočinutější.

Správné načasování

„Když jdete na velký oběd s dalšími lidmi, jste odpoledne ospalí a večer hůře spíte, ale když jdete na společenskou večeři, spíte lépe a ráno jste odpočatější,“ tvrdí autor studie Benjamin Holding.

Podle autorů naše biorytmy nejsou uzpůsobeny na to, aby dopoledne a časně odpoledne řešily náročnější společenské aktivity. Mozek se na socializaci přepíná až později odpoledne a večer.

Společenská interakce

Posezení s přáteli či rodinou neodkládejte, společenská interakce je důležitou součástí našeho života a naše tělo, respektive duše ji potřebuje jako sůl. Dlouhodobé vyhýbání společnosti může mít zhoubný vliv i na naše fyzické zdraví. Pokud čas od času nevypneme hrozí nám hromadění stresu, frustrace a dáváme prostor pro rozvoj úzkostí. A jak již moderní věda dokázala, právě stres patří mezi největší zdravotní rizika.

Zkrátka své přátele a rodinu neposílejte na druhou kolej. Nikdy! Snažte se s nimi být v kontaktu i během pracovního týdne, a pokud jste velmi vytížení, alespoň o víkendu si najděte čas na přátelské posezení.

Skrytí spalovači kalorií

Mořský vlk na bílém víně

Mořský vlk na bílém víně

9 hlasů
60min 572 kJ 280 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Grilovaný losos

16 hlasů
1h a 20min 946kJ 289 Kč

Opravdu pochoutka .. a zdravá.

Kuskus s mrkví

6 hlasů
25min 783kJ 55 Kč

Kuskus je velmi výživný a s mrkví je to dobrá kombinac...

Poradny

Jsem půl roku v PN, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,pokud byste pro zaměstnavatele odpracovala v letošním roce alespoň 60 dní, vznikl by Vá... Více

Zaměstnavatel mě neuvolní na asistovaný styk, co dělat?

Dobrý den,chápu, že tato situace je pro Vás obtížná. Zákonk práce jednoznačně vymezuje situace, v... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více