Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Večeře po šesté hodině je cestou k obezitě

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

14.09.2020 | Zdraví a životní styl

Lidé, kteří si po šesté hodině odpolední dopřávají velké jídlo, jsou častěji obézní a nezdraví. Lidé, kteří konzumují velké hlavní jídlo až pozdě odpoledne, totiž zkonzumují za celý den více kalorií a mají horší skladbu stravy. Podle většiny studií zabývajících se metabolismem člověka bychom přitom neměli po šesté večer přijmout nikdy více než třetinu denního příjmu energie.

Fyziologové z Ulster University v Severním Irsku srovnali denní příjem kalorií, obsah tuku na těle a zdravotní stav několika set osob a vztáhli to k jejich stravovacím návykům během dne. A jedinci, kteří jedli po šesté večer více než pětačtyřicet procent denního příjmu energie snědli denně o deset procent více energie vázané v potravinách. Navíc konzumovali častěji méně zdravé pokrmy bohaté na nasycené tuky, červené maso a sacharidy.

„Náš výzkum naznačuje, že konzumace menších porcí energie večer může souviset s nižším celkovým denním příjmem energie, zatímco konzumace větších částí z celkového denního příjmu energie večer vede k vyšší celkové konzumaci a také k nižší kvalitě stravování. Změnit načasování konzumace jednotlivých jídel a celkového denního energetického příjmu může být vhodnou metodou hubnutí a zlepšení vlastního zdraví,“ míní doktorka Judith Baird z Ulster University.

Večeře bez těžkostí

Mnoho lidí odbývá svůj jídelníček a večer se snaží dohnat, co přes den nestihli. Nezřídka se tedy na našich stolech v pozdních večerních hodinách objevuje guláš se šesti, nebo hůř, sáček brambůrků a tabulka čokolády. Večeře by ale měla být lehká, snadno stravitelná a rozhodně ne tučná. Pokud dáváte přednost teplému jídlu, nebojte se dušeného drůbežího masa, rýže, zeleniny nebo ryb.

Jestliže se vám nechce vařit, můžete si bez obav dopřát například okurkový salát, papriky, rajčata, krůtí šunku, méně tučné sýry nebo pomazánku z vajec a tvarohu. Snažte se však vyhnout pečivu, a to zejména tomu bílému. Vhodnější jsou celozrnné chlebíčky nebo krekry, avšak v menším množství.

Správná inhalační technika zvyšuje účinnost léčby dýchací...

Lišky v těstíčku

Lišky v těstíčku

7 hlasů
55min 1063 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hruškový salát

12 hlasů
15min 400kJ 113 Kč

Recept na lehký salát s hruškou.

Bramborák z květáku

13 hlasů
55min 571kJ 60 Kč

Výborné „bramboráky“ z květáku.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více