Zdravá střevní mikroflóra brání řídnutí kostí

Štíhlí svalnatí lidé se silnými kostmi mají zdravou a silnou střevní mikroflóru. Ale platí to i naopak. Zdravá a silná střevní mikroflóra je prevencí křehnutí kostí a úbytku svalové tkáně. Tvrdí to vědci z nejstarší univerzity světa, která se nachází v Bologni. Jejich poznatky budou využitelné při cestách do vesmíru.

Právě astronauti často ve stavu beztíže v omezeném prostoru trpí úbytkem svaloviny a křehnutím kostí. Vědci z Boloňské univerzity zjistili, že posilování střevní mikroflóry prebiotiky a probiotiky výrazně omezuje tento jev. Astronauti tak budou dostávat speciální preparáty posilující jejich střevní mikroflóru. Ale je zřejmé, že i obyčejní smrtelníci posilováním a péčí o mikroflóru můžou předcházet úbytku svaloviny a řídnutí kostí.

Střevní mikroflóra pro svou správnou funkci potřebuje spoustu vlákniny ze syrové zeleniny a ovoce či celozrnných obilovin. Posiluje ji také dostatečný spánek a pohyb na čistém vzduchu. Pohyb sám samozřejmě působí pozitivně na kostru a svalovinu.

Probiotika a prebiotika

„Vědecké důkazy nám naznačují, že výživové přípravky založené na prebiotikách a probiotikách představují velký příslib pro cestující do vesmíru,“ uvedla profesorka Silvia Turroni z Boloňské univerzity.

Zdravý střevní mikrobiom posiluje imunitní systém a produkuje spoustu vitaminů a biologicky aktivních látek, které tělo potřebuje, aby mělo zdravé kosti a svaly.

„Zdravá střevní mikroflóra u astronautů by měla být prvotním cílem při dlouhých letech do vesmíru,“ dodává spoluautorka profesorka Martina Heer z univerzity v Bonnu.

A kde je hledat?

Probiotikum je živý organismus přidávaný do potravin, který příznivě ovlivňuje jeho střevní mikroflóru. Typickým příkladem funkčních potravin obsahující probiotikum jsou jogurt, kefír, podmáslí a acidofilní mléko. Nachází se také například v kysaném zelí a nakládaných okurkách.

Oproti tomu prebiotika nejsou na rozdíl od probiotik živé, ale jsou potravou pro zdraví prospěšné střevní bakterie. Chemicky se jedná o sacharidy, které jsou pro nás nestravitelné. Jako příklad můžeme uvést poměrně známý inulin. Prebiotika se často přidávají do již do zmíněných jogurtů. Přirozeně se nachází například v česneku, cibuli a pórku. Nejvíce prebiotik obsahuje kořen čekanky a hlízy topinambur, ze kterých se vyrábí sirup bohatý na již zmíněný inulin. 


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
14:33

HIIT training

HIIT training
08:50

Protažení na nohy

Protažení na nohy
21:47

Kardio a core cvičení

Kardio a core cvičení

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

I když jde o těžké rozhodnutí provázené bolestí, nakonec zjistíte, že odchod z nefungujícího vztahu pro vás bude vysvobozením. Musíte se oprostit od starých známých jistot a připravit se na fakt, že nový život bude možná nejistěj&scaro... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

81 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
34 Příspěvků
Poslední příspěvek 14.5.
42 Příspěvků
Poslední příspěvek 13.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat