Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Deprese má kořeny ve střevech

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

10.09.2020 | Zdraví a životní styl

Střeva a mozek – na první pohled nemají nic společného. Ovšem nové výzkumy ukazují, že jeden bez druhého nefunguje. Jen pokud se daří našim střevům, může i mozek vysílat signály spokojenosti, a účinně tak bojovat se stresem a napětím.

Už v lidových příslovích se říká, že „láska prochází žaludkem“ nebo když máme radost, tak máme „motýlky v břiše“. Taky že ze strachu máme „bolení břicha“ a špatné zprávy musíme nejdříve „strávit“. A někdy je dokonce něco až „ k pobl…“. Zkrátka, že naše trávicí soustava s námi prožívá radost při setkání s milovanou osobou nebo strach při zkouškách, víme asi všichni z vlastní zkušenosti. Ale že by naše střeva mohla být zodpovědná i za deprese nebo stres, to je novinka. O příčinách poruch soustředěnosti (ADHD) a autismu u dětí se odborníci dohadují už dlouho. Mezitím se však přišlo na to, že i u těchto problémů leží částečná vina ve střevech.

Dobrý pocit

Břicho a hlava spolu bez přestání komunikují a jejich konverzace je pravděpodobně odpovědná za nálady, která nás často nevědomky, ale přesto velmi citelně ovlivňují. Nicméně komunikace a porozumění neprobíhá pouze jedním směrem – střevo pomocí nervových spojů, hormonů a dalších látek podává hlášení do mozku a hlava zase informuje o stresu, rozčilení a radosti. Ačkoli ještě nejsou známy detaily těchto rozhovorů, jisté je, že mentální problémy jako stres a strach mají vliv na trávicí systém a obráceně i poruchy střevní mikroflory, onemocnění střev nebo žaludeční infekce mohou vést k chaosu v naší hlavě. Ale nefunguje to jen v tom negativním, ale i v tom pozitivním smyslu. Spokojená střeva nám zajistí dobrý pocit.

Bakterie a šedé buňky mozkové

Velmi důležitými posly na dálnici mezi hlavou a střevem je sto bilionů střevních bakterií, které si pěstujeme v naší trávicí soustavě. Žádný jiný orgán v lidském těle nereaguje na signály z břicha a změny ve střevní mikrofloře tak citlivě jako právě mozek. Ve střevech se produkují takové látky, které mozek bezpodmínečně potřebuje, aby se mohl vyvíjet, odstranit škodlivé usazeniny a obdarovat nás pocity štěstí. Tedy čím více různých bakterií ve střevech máme, tím lépe se vede i našim šedým buňkám.

Zdravá střevní mikroflora od kojenců po seniory

U lidí je zdravá střevní mikroflora – od kojenců až po seniory – důležitá pro dobře fungující mozek. Děti, jejichž vývoj střevní mikroflory byl od raného věku podporován určitými mléčnými bakteriemi – tedy Lactobacillus rhamnosus, vykazují v pozdějším věku příznaky ADHD a autismu mnohem méně. Také senioři jsou často fit do té doby, jak dlouho je zdravá také jejich střevní mikroflora. Při omezeném množství střevních buněk tak hrozí větší náchylnost k onemocněním, ale i zapomínání. Pokud si tedy chcete svoje posly štěstí ve střevech udržet i do budoucna, měly byste si už teď častěji dopřávat i něco pro to, abyste je nakrmili. Obzvlášť dobře jim uděláte jablky se slupkou, ale milují i ovesné vločky a černou kávu. A že taková strava nemusí být nutně nudná, dokazují i poslední výzkumy, kdy se například při onemocněních jako roztroušená skleroza nebo Parkinsonova nemoc doporučuje konzumace červeného vína, kvalitní čokolády a kávy. 

Pohodlné sezení s nohu přes nohu s sebou nese zdravotní r...

Platýz s fenyklem

Platýz s fenyklem

9 hlasů
50min 456 kJ 159 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Penne salát

13 hlasů
40min 564kJ 98 Kč

Lehký těstovinový salát se žampiony a cherry rajčaty.

Kuřecí guláš

20 hlasů
1h a 5min 289kJ 170 Kč

Ostřejší guláš z kuřecího masa s rajčaty.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více