Překvapivé věci právem přičítané na vrub stresu

Vážně si myslíte, že v rozvoji rakoviny mají prsty pouze genetické dispozice? Nebo že hormonální nerovnováhu způsobuje jen užívání antikoncepce? Takhle to úplně není. Obojí vám totiž může přihrát i stres.

I kdybychom sebevíc chtěli, stresu se asi nevyhneme. Číhá na nás v dopravní zácpě i mezi haldou pracovních povinností. Útočí také při nákupu potravin, placení neúprosných složenek nebo prostém sledování televizních zpráv. Pod neustálým tlakem jsme i kvůli přísným požadavkům dnešní uspěchané doby.

Ani zdaleka vůbec příznivé následky 

Zatímco „chvilkový“ stres nás může podle psychologů motivovat a doslova vybičovat k lepším výkonům, permanentní nervozita žádné příznivé účinky nemívá. Vede totiž k nespavosti, depresím i problémům se srdcem. Nesmírně škodí i reprodukčnímu systému, paměti a soustředění. Říkáte si, že tohle všechno už jste slyšeli snad nesčetněkrát? Že to není vůbec nic nového? No dobře. A o těchto následcích víte také?

Rakovině psychická tíseň nahrává

Poznatky jisté americké studie, které zveřejnil magazín Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, sdělují, že dlouhodobý tlak výrazně zvyšuje riziko rakoviny. Lékaři si to vysvětlují tím, že ve vyčerpaném organismu mají rakovinné buňky i záněty přímo skvělé podmínky k rozvoji. Celou situaci ještě zhoršuje fakt, že řada lidí svou sklíčenost zahání nezdravými potravinami s velkým obsahem cukru a tuku, čímž náchylnosti k onkologickým onemocněním ještě pomáhají. Co dalšího se může stát?

Pomoc, asi mi blázní hormony!

Hormonální nerovnováha se projevuje všelijak. Mezi ukázkové příznaky patří třeba nekontrolovatelné přibírání na váze, úzkosti, nadměrné pocení i nesnesitelnější premenstruační syndrom. Zpravidla má prsty i v akné a nepravidelnosti měsíčních cyklů, stejně jako v nízkém libidu.

„Hlavní potíž je v tom, že když naše tělo cítí potřebu bojovat, začne produkovat extra stresové hormony navíc. K jejich výrobě využívá estrogen, progesteron, testosteron, které pak v systému logicky chybí, čímž vzniká hormonální nerovnováha,“ vysvětluje americká lékařka Sara Gottfried.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

78 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
12 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat