Čich nás varuje před nebezpečím a nutí utrácet

Čich nám může zachránit život. A to vážně! Na stranu druhou nás nabádá, abychom sáhli hlouběji do peněženky. Ženy o tom vědí své. Mají ho totiž oproti mužům mnohem lépe vyvinutý.

Který smysl je podle vás nejdůležitější? Možná byste řekli zrak, možná spíše sluch. Co ale takový čich? Že ho řadíte na poslední místo, protože byste se bez něj s klidem obešli? Je to váš názor, nicméně i on je k přežití klíčový (1). Nevěříte? Přičichněte k těmto zajímavým faktům!

Pozor, blíží se hrozba!

Čich je nejrychlejší varovný systém, který funguje neomylně. Alespoň podle výzkumu švédské lékařské fakulty Karolinska Institutet (2). Na jeho základě se zjistilo, že čichový orgán zabírá zhruba pět procent mozku, což nám umožňuje rozlišovat tisíce různých pachů, a to včetně těch, které přímo ohrožují naše zdraví i život. Ať už vás přes nos praští kouř z ohně, aroma shnilého ovoce či chemikálie, takového varování si nelze nevšimnout. Tento smysl představuje anděla strážného. Díky němu se vyhnete věcem, které vám mohou uškodit.

Co nádech, to podnět k utrácení

O silném vlivu vůní, které jsou všude okolo nás, moc dobře vědí i prodejci z mnoha rozličných odvětví. Nebo jste snad nikdy nedostali chuť na popcorn, když jste ho v kině ucítili? Také možná raději a častěji nakupujete v obchodě, v němž to příjemně voní. A to je přesně ono. Je to marketing a jistý způsob reklamy. Tímto způsobem se naráží na emoce kupujících. A zřejmě to více zabírá na ženy (3)…

Něžné pohlaví neoblafneš!

Ženy jsou v identifikaci pachů vždy lepší než mužiJedním z důvodů může být to, že mají vyvinutější orbitální prefrontální oblast mozku. Může se od toho také odvíjet schopnost rozeznat nejlepšího možného partnera i potřeba spojit se s novorozencem (4).

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7052838/, (2) www.sciencedaily.com/releases/2021/10/211014100139.htm, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7710513/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31152646/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Rybí pánev s rajčaty

(3 hlasů)

Kuličky z jehněčího masa

(3 hlasů)

Krůtí sekaná s houbami

(2 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

60 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:39
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
113 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat