Ráno se stresujeme nejvíce z celého dne

Nejprve člověk zaspí, pak se mu dítě zamotá do punčocháčů a následně si zamaže šaty od zubní pasty nebo rozlité kávy. O ranní dramata nikdy není nouze! A právě proto se zhruba od půl osmé do čtvrt na devět stresujeme nejvíce z celého dne.

Pokud něco opravdu bytostně nenávidíte, je to ranní zvonění budíku? Nejste sami. Ony jsou chvíle bezprostředně pro probuzení vůbec takové psychicky náročnější…

Nervozita, která se dá krájet

Před negativními účinky stresu lékaři varují neustále. Opírají se totiž o poznatky četných vědeckých studií, ze kterých vyplývá, že oslabuje imunitní systém (1), způsobuje nadváhu (2) a podporuje deprese i nespavost (3). Prsty má také v zažívacích potížích (4), bolestech hlavy a migrénách (5), přičemž zvyšuje i riziko arteriální hypertenze a kardiovaskulárních chorob (6). Kdy je stresu a tedy i těchto uvedených hrozeb nejvíce? Hádat můžete dvakrát.

Ranní krizovky umějí rozhodit

Za psychicky nejnáročnější denní dobu označují ráno i britští vědci, s jejichž zajímavou studií jim pomáhala mezinárodní agentura pro průzkum trhu OnePoll (7). Z nashromážděných poznatků vyplynulo, že nejrizikovějším úsekem je čas od půl osmé do čtvrt na devět. Mezi nejobvyklejší stresová „dramata“ dle tohoto průzkumu patří zaspání, nespolupracování dětí při oblékání, rozlití kávy vlivem spěchu, umazání oblečení od zubní pasty a uvíznutí v dopravní zácpě. Přesně kvůli tomu pravidelně zažíváme frustraci, úzkost, stres a někdy doslova i panické stavy. Dá se tomu nějak předejít? Klasickým ranním náročným situacím asi jen těžko, ovšem ještě to neznamená, že se nedá dělat vůbec nic.

I odolnost lze natrénovat

Mít pevné nervy, které jen tak něco nerozhodí, by bral asi každý. A rovnou všemi deseti! Autoři výše zmíněné studie se domnívají, že i psychická odolnost se dá natrénovat, což mnohým může značně ulehčit život. Klíčem je prý pravidelná meditace, udržování stejných spánkových návyků, sport, poslech hudby a pozor – i trávení času o samotě.

Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24798553/, (2) www.academic.oup.com/aje/article/170/2/181/111196?login=false, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4790405/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15184707/, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5520838/, (6) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6568256/, (7) www.swnsdigital.com/uk/2023/02/top-50-everyday-dramas-brits-experience-including-being-stuck-in-traffic-and-waking-up-late/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Brusinková čokoláda

(24 hlasů)

Ovesná kaše přes noc

(1 hlasů)

Pečená vejce s pažitkou

(20 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Chystá se velice zajímavý týden, bude obzvláště zábavný. Vesmír v tomto týdnu umožní vyšší stupeň nezávislosti, sebedůvěry a odvahy, které jsou základními vlastnostmi Beranů.Na pracovišti může být ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
158 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat