Kvalitu mužských spermií ničí mikroplasty kolující ve varlatech

Nejen v žaludku a mozku, i ve varlatech se nacházejí karcinogenní mikroplasty pocházející třeba z obalů potravin. Osud budoucích generací kvůli nim visí na vlásku.

Aby se zrodil nový život, jsou potřeba dvě „maličkosti“, kterými jsou kvalitní mužské spermie a ženské vajíčko, jež se uvolní během menstruačního cyklu. Vypadá to velmi jednoduše, ale omezená reprodukční schopnost moderních párů vypovídá o tom, že proces početí není snadný ani trochu.

Situace je stále horší

Kvalita i počet zmiňovaných spermií bohužel rok od roku klesá. Při hledání příčiny bylo identifikováno několik potenciálních faktorů, jejichž seznam zahrnuje chronická onemocnění typu diabetes či arteriální hypertenzi, dále pak nadváhu, kouření, konzumaci alkoholu, stres, nedostatek spánku a sedavý způsob života (1). Potíž je i s mikroplasty, které muži nosí ve svých varlatech – a rozhodně ne dobrovolně.

Jsou vážně všude

Tím, že si mikroplasty nacházejí cestu do různých tkání a částí organismu, se vědci vůbec netají. Podle nového zjištění zveřejněného v magazínu Toxicological Sciences (2) jich je právě ve varlatech více, než se předpokládalo. Američtí experti působící na zdravotnické vysoké škole College of Nursing na University of New Mexico odebrali posmrtné vzorky lidí ve věku 16 až 88 let, přičemž se zaměřili i na 50 kastrovaných psů. Tato zvířata byla do průzkumu zahrnuta proto, že žijí v těsném společenství lidí a pasují se do role jejich osobních strážců.

I němá tvář je na tom lépe!

„Úrovně mikroplastových střepů byly v lidských varlatech třikrát vyšší než u psů, kteří běžně jí z podlahy. 75 procent zkoumané mužské biologické tkáně se ukázalo jako plast,“ shrnuje závěry americký toxikolog Matthew Campen (3). Ten z velké části pocházel z polyethylenu, z něhož se vyrábějí obaly potravin. Ve varlatech byl nalezen také polyvinylchlorid (PVC) využívaný ve stavebních materiálech a klasifikovaný jako karcinogen. Kromě toho, že mikroplasty narušují plodnost a zvyšují riziko rakoviny, mohou také přivodit srdeční infarkt a mrtvici, prokázala další studie (4).

Zdroje: (1) www.obstetricgynecoljournal.com/articles/cjog-aid1122.php, (2) www.academic.oup.com/toxsci/advance-article-abstract/doi/10.1093/toxsci/kfae060/7673133, (3) www.edition.cnn.com/2024/05/21/health/microplastics-testicles-study-wellness/index.html, (4) www.thelancet.com/journals/ebiom/article/PIIS2352-3964(24)00153-1/fulltext


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden se v oblasti lásky a osobních vztahů mohou objevit nové příležitosti. Pokud jste nezadaní, hvězdy vám přejí setkání s někým, kdo vás velmi zaujme. Ti, kteří jsou ve vztahu, mohou očekávat posílení emocionální ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

13 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:47
2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
144 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat