Zdravotní nezávadnost tetování dostává velké trhliny

Rakovina si nevybírá. Anebo ano? Políčeno má prý na tetované jedince, u kterých je o 21 procent pravděpodobnější. Důvodem je používaný inkoust, respektive jeho ukládání do lymfatických uzlin.

Kdysi něco barbarského a ostudného, dnes módní trend, co je k vidění na každém rohu. I tak nějak by se dala popsat situace kolem tetování, které má v celosvětovém měřítku přibližně 225 milionů lidí (1). Někteří jím chtějí prezentovat svůj osobní příběh, zatímco jiní si tak připomínají své předky, uctívají děti nebo se porušením integrity vlastní kůže umělecky vyjadřují (2).

Proces značně nepříjemný

Tetovací zařízení funguje podobně jako šicí stroj. Obojí má jehlu, která i za velmi krátkou dobu mnohokrát propíchne všechno, co jí „přijde pod ruku“. V případě tetování putuje do pokožky i speciální inkoust, čímž vzniká zvolený motiv. Každý, kdo po něm touží, by se měl připravit na bolest a trochu krvácení. A také možná rizika, jež zahrnují alergické reakce a kožní infekce (3). Jenže tím to zřejmě nekončí.

Lymfom jako vedlejší účinek?

Jistá letošní švédská studie (4), do níž bylo zahrnuto 12 tisíc osob, prokázala, že vlastníci lidově zvané kérky mají o 21 procent vyšší pravděpodobnost lymfomu, což je typ rakoviny krve. „Je důležité si uvědomit, že lymfom je vzácné onemocnění a naše výsledky platí jen na úrovni skupiny. Musíme je však ověřit a dále zkoumat,“ uvádí v prohlášení hlavní autorka a vědecká výzkumnice Christel Nielsen (4).

Uzliny vyloženě trpí

„Již nyní ale víme, že když je tetovací inkoust vstříknut do kůže, tělo ho vnímá jako něco cizího, co by tam nemělo být, proto aktivuje imunitní systém," popisuje jmenovaná specialistka. Ta dodává, že velká část inkoustu je transportována z pokožky do lymfatických uzlin, kde se ukládá. To prý souvisí se záněty, které mohou vyvolat rakovinu. Podle jiného průzkumu (5) se tato hrozba více týká lidí, kteří se nechají tetovat v mladším věku.

Zdroje: (1) www.gitnux.org/tattoo-popularity-statistics/, (2) www.psychologytoday.com/intl/blog/head-games/201909/why-people-get-tattoos, (3) www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/tattoos-and-piercings/art-20045067, (4) www.lunduniversity.lu.se/article/possible-association-between-tattoos-and-lymphoma-revealed, (5) www.bloodcancerstoday.com/post/do-tattoos-increase-the-risk-of-blood-cancersSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden se v oblasti lásky a osobních vztahů mohou objevit nové příležitosti. Pokud jste nezadaní, hvězdy vám přejí setkání s někým, kdo vás velmi zaujme. Ti, kteří jsou ve vztahu, mohou očekávat posílení emocionální ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

13 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:47
2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
144 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat