Dlouhodobý stres může mít negativní dopad na vaše zdraví. Vysvětlíme, jaké důsledky může dlouhodobý stres mít i jak poznáte příznaky stresu.
Obecně lze říci, že stres označuje reakci, při které tělo uvolňuje určité hormony, které mají krátkodobě zvýšit produktivitu. Pokud však stres přetrvává delší dobu, může mít negativní dopady na tělo i mysl, protože stresové hormony tělo už nezvládá dostatečně odbourávat. Proto se rozlišuje akutní a chronický stres – právě ten druhý je varianta, která je pro naše zdraví nebezpečná.
Každý člověk jinou stresovou reakci – na jedné straně je dána biologicky a na druhé straně se utváří v prvních letech života. To je důvod, proč někteří lidé ve stresu onemocní rychleji než jiní. Ale i zde platí: dříve nebo později se chronický stres projeví u všech lidí prostřednictvím různých příznaků.
Při stresu tělo uvolňuje hormony adrenalin, norepinefrin a kortizol. Pokud se tyto stresové hormony uvolňují ve zvýšené míře, potlačují další hormony, jako jsou hormony metabolismu. To může způsobit, že tělo ukládá více tuku a ztrácí svalovou hmotu. Stres navíc dlouhodobě oslabuje imunitní systém – tím jsme náchylnější k infekcím.
Jaké jsou příznaky stresu?
Pokud je tělo pod neustálým stresem, projeví se to různými příznaky. Existují fyzické i psychické příznaky, které se však často vyskytují společně. Z fyzických příznaků můžete při stresu pozorovat trvalé vyčerpání, poruchy spánku nebo chronickou únavu, bolest hlavy a těla, vyrážky, zažívací potíže, kardiovaskulární problémy, jako jsou závratě, vysoký krevní tlak, potíže s dýcháním nebo zrychlený srdeční tep.
Ale chronický stres může mít i psychické dopady. Mohou se objevit příznaky jako vnitřní neklid, zvýšená podrážděnost, depresivní nálady nebo přímo deprese, vyhoření, poruchy soustředěnosti, zapomnětlivost, úzkostné poruchy, obsedantně kompulzivní porucha nebo poruchy příjmu potravy.
Nejlepší tipy na zvládání stresu
Pokud neznáte svou individuální stresovou toleranci, měli byste si dávat dobrý pozor na možné známky přílišného stresu a reagovat na ně, například tím, že se pokud možno vyhnete situaci, která stres spouští. Abyste stresu účinně předcházeli, osvojte si relaxační techniky, cvičte jógu, delegujte úkoly, a především nezapomínejte na chvíle strávené s přáteli a rodinou.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: