Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pozdní večeře přispívá k nárůstu hmotnosti

03.07.2020 | Zdraví a životní styl

Pořád vás trápí nějaké to kilo navíc? Hlídejte si čas a nejezte po určité hodině! Která to je a co se stane s vaším tělem, když si nedáte říct?

Notoricky omílaná pravidla hubnutí poukazují hlavně na to, že člověk, který chce zhubnout, musí jíst menší porce v pravidelných intervalech, přičemž na poslední jídlo by mělo dojít dvě až maximálně tři hodiny před spaním. Objevují se však i teorie, že na organismus má kromě pravidelně podávaných porcí blahodárný vliv také přerušovaný půst. Mnoho studií prokázalo, že právě on může snížit riziko kardiovaskulárních chorob a metabolických poruch, jako je diabetes. Nedávná studie z americké Univerzity Johnse Hopkinse pak zároveň s konečnou platností dokazuje, že roli v hubnutí a rychlosti metabolismu hraje hlavně načasování jídla.

Noční návyky nezůstávají bez následků

Vědci, kteří své závěry zveřejnili v odborném časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, sledovali metabolismus 10 mužů a 10 žen, a to v různých časech. Jednou se večere podávala o šesté hodině odpolední, podruhé ve 22 hodin. V obou případech bylo jídlo stejné a všichni účastníci šli spát ve 23 hodin. Co výzkumníci našli?

Po jídle v 10 hodin večer byla hladina cukru v krvi účastníků asi o 18 % vyšší, přičemž účastníci experimentu spálili o 10 % méně tuku. Tedy aspoň v porovnání s jídlem podávaným v 18 hodin. (K získání těchto dat měli vědci k dispozici sledovače aktivity, skenery tělesného tuku a vzorky krve.) Výzkumníci se tak jednoznačně shodli, že když si nějaký ten gáblík dopřejete až dvě hodiny po odstartování hlavního vysílacího času v televizi, zvýší se vaše hladina cukru v krvi a ztížíte spalování tuků, což následně vede k nárůstu tělesné hmotnosti.

Co všechno je v sázce?

„Tato studie vrhá nové světlo na to, jak postupující čas zhoršuje glukózovou toleranci a snižuje množství spáleného tuku,“ uvedl autor studie Jonathan C. Jun s tím, že občasné hříchy se promíjejí, nicméně pokud je zvyk konzumace jídla později večer chronický, může to vést nejen k diabetu, ale i obezitě.

Dnes, zítra, za měsíc

Navíc lidé, kteří již mají cukrovku nebo nějaké to kilo navíc, mohou být vůči těmto negativním účinkům ještě zranitelnější. Pravda je taková, že u osob s obezitou nebo diabetem, které již mají zhoršený metabolismus, se dopady nočního stravování ještě násobí. Sluší se však uvést, že se této studie zúčastnilo pouze 20 lidí během jedné noci. K určení, zda účinky v průběhu času přetrvávají, je nutný důkladnější výzkum. I tak však uvedená vědecká zjištění nutí k zamyšlení.

Dietní praktiky hollywoodských hvězd

Houby plněné rýží

Houby plněné rýží

16 hlasů
1h a 10min 364 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečený květák s pórkem

12 hlasů
1h a 10min 356kJ 70 Kč

Zapečený květák jako příloha nebo samostatné jídlo.

Čočková polévka s karamelizovanou cibulkou

16 hlasů
60min 550kJ 75 Kč

Sytá čočková polévka.

Poradny

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Nezapočítali mi dobu studia pro nárok na PPM, co dělat?

Dobrý den, Terezo,podle § 32 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění se do doby účasti na pojištěn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více