Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Velký úklid neodkládejte. Je to vzpruha pro tělo i mysl

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

12.06.2019 | Bydlení a design

Nemůžete se „dokopat“ k pořádnému úklidu svého obydlí a odkládáte ho, jak jen můžete? Pak vás možná potěší, že takový úklid neznamená jen práci, ale že je vlastně prospěšný vašemu zdraví. Jak?

Ponechme stranou fakt, že se při pořádném úklidu pěkně rozhýbeme (a vlastně jsme si díky němu zacvičili a spálili nějaké ty kalorie). Jarní úklid dokáže i jiné zázraky pro naše tělo a mysl! Jaké?

Bude se vám lépe spát

Nejen díky pocitu dobře odvedené práce se vám bude snáze usínat. Podle studie provedené americkou National Sleep Foundation uvedlo 75 % dotázaných, že se jim mnohem lépe spí, když mají v ložnici uklizeno a uléhají do krásně ustlané postele s čerstvě vyměněným povlečením. Podle vědců za to může serotonin, který se uvolňuje, je-li nám příjemně na těle, a který nám zajišťuje dobrou náladu a klid.

Budete méně stresovaní

Jiný výzkum, uveřejněný v Personality and Social Psychology Bulletin, ukázal, že ženy, které obývaly neuspořádané a neuklizené prostředí, vykazovaly mnohem vyšší hladiny stresového hormonu kortizolu než ty, jež bydlely v uklizeném bytě. Poté, co první ze skupin žen své domovy uklidila, hodnoty kortizolu klesly. Tak nedovolte své domácnosti, aby přispívala k vašemu stresu!

Budete motivovaní k pohybu

Zní to trochu nepravděpodobně, ale je to tak. Uklizený domov nás podvědomě nabádá k péči o naše tělo, a tak máme více chutí cvičit. Navíc uděláme-li si na cvičení doma prostor, využijeme ho spíš, než když nám v dobrém úmyslu brání nepořádek. Ostatně vztah úklidu a pohybu potvrdil výzkum Indiana University, který prokázal, že lidé s uklizenými domovy cvičí častěji než ti s nepořádkem.

Budete společenštější

Pozvat si návštěvu do bytu plného chaosu? To se chce jen málokomu. Ale v uklizené domácnosti rádi přivítáme přátele či rodinu! A tak je dobré na úklidu pořádně zapracovat. Jak totiž víme, sociální izolace vede podle nejrůznějších studií k vyššímu výskytu některých chorob, včetně například Alzheimerovy choroby.

Budete zdravější

Neustále se potýkáte s nekonečnými onemocněními, máte alergie či nejrůznější infekce? Možná za tím bude stát i fakt, že už jste nějakou dobu pořádně nevygruntovali. Byt totiž bývá plný prachu, bakterií či roztočů, kteří u některých lidí mohou vyvolávat nejrůznější reakce a choroby. Pořádný úklid nezvané návštěvníky vyžene a vám se bude hned lépe dýchat (často i doslova).

Více informací, jak udržet čistou a zdravou domácnost, aniž bychom škodili sobě či přírodě, najdete ve speciálu Zdravý domov.

Životní linka stárnoucího psa

Fazolkový salát

Fazolkový salát

3 hlasy
30min 434 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vepřová panenka s cibulí

19 hlasů
60min 609kJ 190 Kč

Vepřová panenka s cibulí a chutí rozmarýnu - výborný h...

Gratinované brambory pro děti

11 hlasů
60min 638kJ 95 Kč

Dětem budou brambory s mrkví určitě chutnat.

Poradny

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Chci bydlet sama s dětmi, dostanu příspěvek na bydlení?

Dbrý den, Karolíno,na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má t... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více