Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Velký úklid neodkládejte. Je to vzpruha pro tělo i mysl

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

12. 6. 2019 | Bydlení a design

Nemůžete se „dokopat“ k pořádnému úklidu svého obydlí a odkládáte ho, jak jen můžete? Pak vás možná potěší, že takový úklid neznamená jen práci, ale že je vlastně prospěšný vašemu zdraví. Jak?

Ponechme stranou fakt, že se při pořádném úklidu pěkně rozhýbeme (a vlastně jsme si díky němu zacvičili a spálili nějaké ty kalorie). Jarní úklid dokáže i jiné zázraky pro naše tělo a mysl! Jaké?

Bude se vám lépe spát

Nejen díky pocitu dobře odvedené práce se vám bude snáze usínat. Podle studie provedené americkou National Sleep Foundation uvedlo 75 % dotázaných, že se jim mnohem lépe spí, když mají v ložnici uklizeno a uléhají do krásně ustlané postele s čerstvě vyměněným povlečením. Podle vědců za to může serotonin, který se uvolňuje, je-li nám příjemně na těle, a který nám zajišťuje dobrou náladu a klid.

Budete méně stresovaní

Jiný výzkum, uveřejněný v Personality and Social Psychology Bulletin, ukázal, že ženy, které obývaly neuspořádané a neuklizené prostředí, vykazovaly mnohem vyšší hladiny stresového hormonu kortizolu než ty, jež bydlely v uklizeném bytě. Poté, co první ze skupin žen své domovy uklidila, hodnoty kortizolu klesly. Tak nedovolte své domácnosti, aby přispívala k vašemu stresu!

Budete motivovaní k pohybu

Zní to trochu nepravděpodobně, ale je to tak. Uklizený domov nás podvědomě nabádá k péči o naše tělo, a tak máme více chutí cvičit. Navíc uděláme-li si na cvičení doma prostor, využijeme ho spíš, než když nám v dobrém úmyslu brání nepořádek. Ostatně vztah úklidu a pohybu potvrdil výzkum Indiana University, který prokázal, že lidé s uklizenými domovy cvičí častěji než ti s nepořádkem.

Budete společenštější

Pozvat si návštěvu do bytu plného chaosu? To se chce jen málokomu. Ale v uklizené domácnosti rádi přivítáme přátele či rodinu! A tak je dobré na úklidu pořádně zapracovat. Jak totiž víme, sociální izolace vede podle nejrůznějších studií k vyššímu výskytu některých chorob, včetně například Alzheimerovy choroby.

Budete zdravější

Neustále se potýkáte s nekonečnými onemocněními, máte alergie či nejrůznější infekce? Možná za tím bude stát i fakt, že už jste nějakou dobu pořádně nevygruntovali. Byt totiž bývá plný prachu, bakterií či roztočů, kteří u některých lidí mohou vyvolávat nejrůznější reakce a choroby. Pořádný úklid nezvané návštěvníky vyžene a vám se bude hned lépe dýchat (často i doslova).

Více informací, jak udržet čistou a zdravou domácnost, aniž bychom škodili sobě či přírodě, najdete ve speciálu Zdravý domov.

Velký úklid v šesti dnech: Snadno a bez nervů

Houbové placičky se sýrem

Houbové placičky se sýrem

11 hlasů
1h a 5min 902 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Teplý mrkvový salát

19 hlasů
25min 255kJ 40 Kč

Další z variant na výborný mrkvový salát.

Grilovaná treska se zeleninou

12 hlasů
55min 565kJ 200 Kč

Grilovaná ryba se špenátem a cherry rajčátky.

Poradny

Mám jako OSVČ nárok na dávky a příspěvek od ÚP?

Dobrý den, Makito,během pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat jako OSVČ s vedlejší činn... Více

Na jaké dávky mám nárok před nástupem na PPM?

Dobrý den,pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, máte do doby nástupu na mate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více