WC a koupelna dohromady? 7 důvodů pro a proti

Rozhodli jste se pro přestavbu koupelny a toalety? A napadá vás varianta tyto dvě minimístnosti spojit v jednu? Nejdřív si ale dobře rozmyslete pro a proti.

Toaleta v koupelně se mnohým líbí z důvodu úspory prostoru, rovněž firmy dnes nabízejí vybavení ve stejném designu, což v katalogu působí velmi efektně. Ovšem z hlediska hygieny, to zase taková výhra není. Podle odborníků je totiž takováto místnost doslova zaplavená bakteriemi.

Každý, kdo se chystá k tak zásadní úpravě bytu, se snaží získat maximum informací. Mnoho článků o moderním interiéru je spojení toalety a koupelny nakloněno. Poukazuje se v nich především na to, že se tím šetří prostor a v bytě ubydou jedny dveře. Na druhou stranu v malých panelákových koupelnách po zbourání dělicí stěny stále příliš prostoru nezískáte. To už je potom lepší, když koupelnu zvětšíte na úkor chodby či předsíně a necháte ji oddělenou od toalety.

Jak je to s hygienou?

Problematikou se zabývala řada odborníků. Ti ukázali, že v koupelně, kde byla umístěná i toaleta, našli pod UV zářením miliony bakterií, pocházejících přímo z toalety. K jejich rozšíření po místnosti přitom nemusíte být žádní "šmudlové". Bakterie se šíří s každým novým spláchnutím.

Jaká jsou tedy pro a proti spojení koupelny a WC?

Pro:

1. Nenechte se ošálit katalogy – Pokud si prolistujete katalogy, kde jsou vizualizace nebo fotografie spojených toalet s koupelnou, jen vám z těch překrásných obrázků srdce poskočí. Vana i záchod se dnes dají koupit jako jeden set jedné barvy a z jednoho materiálu, takže na první pohled jejich umístění v jedné místnosti působí jako dokonale estetické a moderní spojení. Krásný design ale není vše. Spíše než o praktickém řešení se dá hovořit o módní vlně.
2. Dvě koupelny – Pokud máte k dispozici ještě další sociální zařízení, není důvod dělat obě oddělené. To je samozřejmě jiná situace.
3. Něco mezi – Pokud přece jen trváte na spojení těchto místností, použijte k oddělení toalety alespoň příčku. Firmy dnes nabízejí velké množství variant, které působí v interiéru velmi efektně.
4. Pro handicapované – To je samozřejmě něco jiného. Pokud máte v rodině například vozíčkáře, je toto spojení spíše praktickou nutností, než desénovou záležitostí. Velmi mu tím usnadníte sebeobsluhu a pohyb v tak malém prostoru.

Proti:

1. Bakteriální smršť – Pokud se jen trochu zamyslíte nad fungováním WC, musí vám být jasné, co se stane při spláchnutí. Všechny bakterie začnou vířit vzduchem a usazovat se na všem okolo. Tedy i na ručnících, zubních kartáčcích. A kdo by si chtěl čistit zuby pastou s příměsí fekálních bakterií? Nechutné? Ano, ale prostě je to tak.
2. Ztráta soukromí – Jen si uvědomte, jaký provoz je v těchto místnostech například po ránu. A nikdo nechce být vykonávání určitých potřeb rušen, natož pozorován někým, kdo se třeba jen půjde osprchovat. A nic si nenalhávejte, jít si vyčistit zuby po někom, kdo byl ráno na toaletě, není nikterak příjemné.
3. Zákon – Na spojení záchodu a koupelny můžete zapomenout, pokud máte byt větší než 2 obytné místnosti. To z hygienického hlediska není přípustné.

Co říct na závěr

Pravdou je, že koupelna není jediné místo, kde se můžete s bakteriemi, zvláště pak fekálními, setkat. Například na počítačové klávesnici se nachází až 100x více bakterií než na záchodovém prkénku. Nejčastějším prostředkem přenosu kapénkové infekce ale zůstává váš mobilní telefon, který je v blízkém kontaktu s vašimi prsty. Smyslem článku není vás vyděsit, ale jen upozornit na problémy, kterým se lze lehce vyhnout.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Kuřecí maso s fazolkami

(2 hlasů)

Polévka z máslové dýně

(5 hlasů)

Dušená zelenina s rýží

(2 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

60 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 5.7.
113 Příspěvků
Poslední příspěvek 5.7.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat