Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hlavní důvody, proč si lidé nepořizují další děti

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

25. 4. 2018 | Děti a rodina

Proč se lidé vůbec rozhodují, zda si pořídit, nebo naopak nepořídit děti? Když o založení rodiny uvažují, mají na mysli několik odstrašujících faktorů. Co jim brání a kdy potomstvo odmítají?

Mít, či nemít? Děti jsou radost i zodpovědnost. Proto mnoho párů dost váhá, když dojde na téma rodičovství. Nová sada studií zveřejněná v časopise Rejstřík manželství a rodiny identifikuje čtyři primární faktory, které páry v tomto směru demotivují.

V první studii výzkumníci provedli hloubkové rozhovory se 30 rodiči a nějakými bezdětnými páry, aby zjistili různé důvody, které vedly k tomu, že nemají (další) děti. Z těchto rozhovorů vygenerovali seznam 23 největších obav. Z těch se pak následně získaly 4 hlavní důvody toho, proč si mnohé páry rodinu nezaloží, nebo se „spokojí s málem“.

Už to stačilo!

„Jedno či dvě děti stačí. Jak z hlediska osobní fyzické námahy, tak i bydlení či práce, kterou je nutné omezit“ Tak tohle je názor většiny lidí, kteří už dítě mají. Zároveň se často objevuje hláška, která dokládá, že mnoho osob již pro další potomky nemá energii. Někteří se také cítí kompletní s těmi dětmi, které už jsou na světě.

Nedostatek času i obyčejná nechuť

Profesionální povinnosti, koníčky a další faktory brání v tom, aby se rodina rozrůstala, nebo jen obyčejně založila. Není výjimkou, že pětačtyřicátníci nelitují svého bezdětného života plného zábavy nebo práce. A s přibývajícími léty tvrdí, že na děti jsou už beztak moc staří. Mají rádi svůj klid a osobní prostor.

Pragmatické důvody

Nedostatek peněz, malý byt, nebo také „špatný svět“, do kterého se dítě nehodí. I takhle leckdo uvažuje, pokud jde o potomstvo. Často přichází i na konstatování „děti ke štěstí nepotřebuji“.

Biologická omezení

Nejen peníze nebo osobní přesvědčení brání v založení rodiny. Většina lidí se odvolává na nemoci v rodině (někomu jako odstrašující příklad stačí pouhá alergie, kterou by snad potomek mohl zdědit). Respondenti z výzkumu uváděli i „obtížné předchozí těhotenství, nebo osobní zdravotní problémy (gynekologické potíže, operace, neplodnost a tak dále)".

Samozřejmě, tento seznam nemusí nutně obsahovat všechny možné důvody, proč se lidé rozhodnou nemít děti, nicméně, některé tyto faktory mají biopsychosociální charakter, což znamená, že mohou být důsledkem vlastní biologie, psychického stavu či sociálních a environmentálních faktorů.

Zima je nejvhodnější dobou pro plánování miminka

Hlávkový salát s klíčky

Hlávkový salát s klíčky

7 hlasů
15min 615 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Grilovaný losos

14 hlasů
30min 1119kJ 177 Kč

Grilované steaky z lososa s medovou glazurou.

Chilli treska

11 hlasů
1h a 10min 353kJ 160 Kč

Lehká, dietní,trochu pikantní ryba.

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pozvání na schůzku vám udělá opravdu velkou radost. Přesto se na malou chvilku neubráníte panice a strachu. Byla by však obrovská škoda, abyste zahodili svoji šanci kvůli nedostatku sebevědomí. Hoďte obavy za hlavu a zkuste si rande jednoduše užívat.

Více